2016 Google Web Yöneticisi Yönergeleri Güncellemesi - Net Hareket

2016 Google Web Yöneticisi Yönergeleri Güncellemesi

gsc

Google, SEO başarısı sağlamak isteyen herkesin takip etmesi gereken Google Web Yöneticisi Yönergeleri’nde önemli güncellemelere imza attı.Google Web Yöneticisi Yönergeleri‘nde bulunan ve Google’ın anayasası olarak kabul edebileceğimiz kurallar manzumesi bir Web sitesinin SEO projesini yürütürken yapılması ve yapılmaması gerekenler konusunda önemli fikir veriyor. Söz konusu yönergeler normalde üç ana başlık altında inceleniyordu;

 • Tasarım ve içerik yönergeleri
 • Teknik yönergeler
 • Kalite yönergeleri
  • Kalite yönergeleri – temel ilkeler
  • Kalite yönergeleri – özel yönergeler

Yapılan değişiklik sonrasında yönergelere iki yeni başlık daha eklendiğini gördük;

 • Genel Yönergeler
  • Google’ın sayfalarınızı bulmasına yardımcı olun
  • Google’ın sayfalarınızı anlamasına yardımcı olun
  • Ziyaretçilerinize sayfalarınızı kullanmalarında yardımcı olun
 • Kalite yönergeleri
  • Temel ilkeler
  • Özel yönergeler

Bu düzenlemeyle “Tasarım ve İçerik Yönergeleri” ana başlığı “Genel Yönergeler” altına taşınmış ve bir takım değişiklikler yapılmış. Özellikle yapısal veri ve WordPress içerik yönetim sistemine değinilmiş olması da bize oldukça enteresan geldi. Dünyadaki neredeyse her 3 web sitesinden 1’inin WordPress ile yönetildiğini düşününce Google’ın WordPress’e özel bir parantez açmış olması pek garip değil. Yapısal Veri’nin giderek daha fazla önem kazanacağını da şimdiden söyleyebiliriz.

google-search-console-webmasto

 

Özellikle şu aşağıdaki bölümde yapılan güncelleme dikkatimizi çekti;

“Bu yönergelere uymanız, Google’ın sitenizi bulmasına, dizine eklemesine ve sıralamasına yardımcı olur. Bu önerilerden hiçbirini uygulamasanız bile bir sitenin Google dizininden tamamen kaldırılmasına veya başka şekilde algoritmayla ya da elle yapılan spam işlemine maruz kalmasına yol açabilecek hatalı uygulamalardan bazılarını belirten “Kalite Yönergeleri”ni dikkatle incelemenizi öneririz. Bir site, spam işleminden etkilendiyse artık Google.com’daki veya Google’ın iş ortağı sitelerindeki sonuçlarda görüntülenmeyebilir.”

Yukarıdaki ifade “uysanız da olur uymasanız da” havası taşıyordu. Google bu bölümün altını ısrarla çizmek için aşağıdaki şekilde ifade değişikliğine gitmiş görünüyor:

“Aşağıdaki Genel Yönergeler‘e uymanız, Google’ın sitenizi bulmasına, dizine eklemesine ve sıralamasına yardımcı olur.

Aşağıdaki Kalite Yönergeleri‘ni dikkatle incelemenizi öneririz. Kalite Yönergeleri’nde bir sitenin Google dizininden tamamen kaldırılmasına veya başka şekilde algoritmayla ya da manuel olarak uygulanan spam işleminden etkilenmesine yol açabilecek bazı hatalı uygulamalar açıklanmaktadır. Bir site, spam işleminden etkilendiyse artık Google.com’daki veya Google’ın iş ortağı sitelerindeki sonuçlarda görüntülenmeyebilir.”

Görebileceğiniz gibi yeni ifadeyle Google kendini çok daha keskin bir şekilde ifade ediyor ve Genel Yönergelere ve Kalite Yönergelerine uyulmasının altını çiziyor. Ayrıca Web Yöneticisi Yönergelerinin yeni versiyonunda, Google’ın bir Web sitesini tararken göz attığı önemli noktaları daha belirgin şekilde ön plana çıkardığını söyleyebiliriz.

Sayfanın 13 Ocak 2016 tarihinde arabelleğe alınmış görüntüsü şöyle;

eski

 

Sayfanın yeni versiyonunda ise daha kesin bir dil kullanılmış ve süreç kategorize edilerek birbirinden ayrılmış:

 

yeni

Google Web Yöneticisi Yönergelerini düzenli olarak takip etmenizi ve bu tür güncellemelere sitenizin uyum sağladığından emin olmanızı tavsiye ediyoruz. SEO projelerinizi bu yönergelere dikkate alarak yürüttüğünüz takdirde olası yol kazalarını engellemiş olursunuz.

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>