2019’un En İyi Ücretsiz Seo Araçları

2019-un-en-iyi-ucretsiz-seo-araclari

2019’un En İyi Ücretsiz SEO Araçları

2019’un En iyi  Ücretsiz Seo Araçları

Hayatımızda ücretli ve ücretsiz olarak kullanabileceğimiz yüzlerce SEO aracı mevcuttur. Her araç kendine göre fırsatlara sahip ve farklı özellikleriyle ön planda oluyor. Peki hangi araçları kullanmak günlük SEO çalışmalarınızda fark göstermemize ve çalışma artışı elde etmenizi sağlayabilir?  2019 senesinin bize göre en değerli ücretsiz SEO araçlarını sizler için toparladık.

Ücretsiz SEO Araçları

Daha çok başlangıç seviyesi SEO çalışmalarında yapıma uygun olan ücretsiz SEO araçları, az da olsa SEO uzmanlarının birçok konu hakkında fikir sahibi olmasını destekliyor. Çoğunlukla ücretsiz SEO uygulaması farklı kısıtlamalara sahip, kısıtlamaları aşmak için belirli bir ücret ödemeniz gerekebilir. Zaman zaman  da tamamen ücretsiz olmasıyla ön plana çıkmaktadır. Öncelikle tamamen ücretsiz olan araçları test etmeye başlayalım:

Google Search Console

Önceki adı Google Web Yöneticisi Araçları (Google Webmaster Tools) olan bu araç, 20 Mayıs 2015 tarihinde Google Search Console ismini aldı. Google Web Yöneticisi Araçları, Google Search Console adını aldı.

Google Search Console, kesinlikle kullanmanız lazım, genel fonksiyonlara sahip olan ücretsiz araçların önünde geliyor. Web siteniz için geniş kapsamlı tespit etme fırsatları sunmasıyla birlikte, site uzantılarının ayarlanması, backlink profilinin düzenlenmesi, robots.txt ve sitemap.xml dosyalarının tespit edilmesi , mobil uyumluluk, bulunamayan sayfaların düşünülmesi gibi oldukça önemli konularda fikir sunmanızı sağlıyor. Aynı zamanda Google Analytics gibi diğer Google araçlarıyla bağlantı kurmanızı sağlayan Google Search Console, kesinlikle kullanmanız gereken ücretsiz SEO ürünlerinin başında geliyor.

Konu Tarayıcısı – The Topic Explorer

Seomonitor.com tarafından geliştirilmiş bu semantik keyword aracını bu yazıda tanıttığımız diğer keyword araçlarından ayıran en önemli fark, Türkçe ve Türkiye için geliştirilmiş olmasıdır. Gerek keyword derinliği ve gerekse keyword’ler arasında semantik bağ kurabilmesi ile ön plana çıkıyor. Seomonitor.com müşterisiyseniz bu araç üzerinden yaptığınız keyword aramalarını çalışmalarınıza hedef keyword olarak ekleyebiliyorsunuz. Keyword arama boyutlarındaki yıllar içerisindeki farklılıkları da gösterebiliyor oluşu en büyük artılarından birisi. Örneğin siz tutucu bir şekilde “kredi hesaplama” keyword’ünde sıralamaya girmek için yırtınıyor olabilirsiniz, ancak insanlar bu keyword yerine “kredi karşılaştırma” kelimesini giderek daha fazla kullanmaya başlamış olabilirler. Topic Explorer bu gibi detayları görmenizi sağlayacağı için bu aracı düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Seomonitor.com müşterisi olmasanız bile belli bir ölçüde ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Google Analytics

Web sitenizin arama kayıtlarındaki görünürlüğü ne durumda? Ne kadar ziyaretçiniz var? Sitenizde nasıl düzenlemeler yapmanız ziyaretçi sayınızı artırır? Bu sorulara cevap bulabilmeniz için mutlaka Google Analytics kullanmanızı tavsiye ederiz. Web sitenizin trafiği hakkında neredeyse her noktada bilgi verebilen Google Analytics, tamamen ücretsiz ve geniş özellikleriyle ilk kullanmanız gereken araçlardan bir diğeri. Google Analytics ile Google Search Console hesaplarını birbirine bağlayarak da arama trafiğiniz hakkında daha çok bilgi almanız mümkündür. Ayrıca Özelleştirilmiş Rapor Görünümü ve Kişiselleştirilmiş Gösterge Tabloları oluşturarak Google Analytics’i daha aktif kullanabiliyorsunuz.

2019’un En İyi Ücretsiz SEO Araçları

 

Google Trends

Google Trends, insanların en çok arama yaptığı sözcüklerden tutun da belirli anahtar kelimelerin arama olasılıklarına kadar geniş bir yelpazade bilgi edinmenizi sağlayan bir başka ücretsiz Google aracı. SEO projesi içerisinde ağırlıklı bir yeri olmasa da kendine has özellikleri sayesinde yardıma ihtiyacınız olduğunda sizi bekliyor olacak.

Bing Webmaster Tools

Hali hazırda birçok Web yöneticisi Google Search Console kullanıyor. Bing Webmaster Tools da Google Search Console gibi birçok konuda bilgi veren bir araç. Ancak birkaç noktada ön plana çıkan özelliklere de sahip; Bing Webmaster Tools, Google Search Console’a göre daha çok derinlemesine analiz ve SEO geliştirme tavsiyeleri içeren fonksiyonlara sahip. Eğer şu ana kadar kullanmadıysanız, Bing Webmaster Tools çok işinize yarayabilir.

Yandex Metrica

Google’ın etrefında kalmamak için çalışmalarını sürdüren Bing gibi pazara dahil olmaya çalışan bir başka arama motoru olan Yandex, Yandex Metrica ile hem Web yöneticilerine hem de SEO uzmanlarına ücretsiz olarak servis vermektedir. Google Search Console ve Bing Webmaster Tools benzeri fonksiyonlarıyla servis veren Yandex Metrica, özellikle Rusya pazarında faydalı olabilecek bir araç.

Screaming Frog

Bir arama kayıtına bağlı olmadan servis veren ilk az ücretsiz aracımız Screaming Frog. Ücretsiz versiyonu ile maksimum 500 URL’ye kadar tarama yapabildiğiniz bu araç, oldukça kapsamlı fonksiyonlara sahiptir. Bilgisayarınıza indirip kurarak kullanabileceğiniz Screaming Frog, Windows işletim sistemleri haricinde Mac OS X ve Ubuntu işletim sistemleriyle de çalışabilmesiyle dikkat çekiyor. Lisans başına yıllık 149 pound olarak ücretlendirilen Screaming Frog ile limitsiz tarama yapabiliyor, yaptığınız analizleri kaydedebiliyor ve tüm konfigürasyon seçeneklerine ulaşabiliyorsunuz.

Black Widow

Site yapısını (bilgi mimarisini)  görebileceğiniz bu ücretsiz araçla özellikle yapısal düzeni ve site içi linkleme eksikliklerini inceleyebilirsiniz. Oldukça hızlı, basit ve kullanışlı olan bu araçla site yapısında garip görünen kısımları inceleyebilirsiniz.

Soovle

Soovle, yazdığınız bir arama sözcükleriyle ilgili olan diğer arama sözcüklerini görmenizi sağlayan basit bir araçtır. Google’dan alışık olduğumuz, arama sözcüğünü yazarken karşımıza çıkan benzer arama sözcükleri veya arama sonuç sayfasının en altında görüntülenen “ilgili aramalar” kısmında yer alan tüm sözcükleri, Google, Wikipedia, Amazon.com, Yahoo!, Bing, YouTube ve answers.com sitelerinden çekmektedir. Böylece tek bir noktadan, insanların arama yaparken kullandığı belirli anahtar sözcüklerle birlikte “ilgili” arama terimlerini görmenizi sağlamakta.

Übersuggest

Übersuggest, Soovle benzeri bir mantıkla çalışan ücretsiz ve basit araçlardan bir diğer. Yazdığınız arama teriminin kombinasyonlarını ve arama teriminin yanına gelen diğer anahtar kelimeleri görmenizi sağlıyor. Ancak Soovle ile arasında birkaç fark var, Übersuggest birçok dilde hizmet vermekte ve sadece Web aramalarını değil, Görsel, Haberler, Alışveriş gibi kategorileri de desteklemektedir. Ayrıca arama teriminin yanına gelecek ikinci anahtar kelimenin hangi harfle veya sayıyla başladığına göre de sıralama yapabilmekte. Örneğin “laptop” araması yaptınız. “Laptop” kelimesinin yanında yer alabilecek diğer anahtar kelimeleri de görebiliyorsunuz. Yapmanız gereken arama terimini yazıp arama analizini belirlemektir.

YouTube Analytics

Tam olarak bir SEO aracı olduğunu söyleyemesek de, YouTube SEO yapmak isteyenler için uygun bir araçtır. YouTube kanalınızın olasılıklarını ve kullanıcı verilerini gösteren YouTube Analytics, çok değerli verileri analiz etmenize olanak sağlıyor.

YouTube’da izlenme süresi en önemli kriterlerden biri olduğu için videolarınızın hangi kitlelere ne şekilde ulaştığını tespiti yapılıp, sonraki videolarınız  daha fazla etkilice strateji oluşturmaya olanak sağlayacak.

1 Yorum. Yeni Bırakın

Deneyeceğim, paylaşım için teşekkürler.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>