Alexa Sıralamasını Yükseltme Rehberi

alexa

Birçok kişinin Alexa sıralamasının nasıl yükseltileceği konusunda soruları vardır. Alexa’nın bu kadar önemli olmasına anlayışla yaklaşmak gerek. Herkese açık bir biçimde sitelerle ilgili istatistiksel veriler sunduğu için, potansiyel reklamcılar ve ortaklar bu verileri dikkate alabilirler.Bu nedenden dolayı Alexa verileri sitenizin değerine değer katacaktır.Öteki taraftan yine aynı nedenlerden ötürü Alexa değerleriniz sayesinde siteniz para kazandırmaya başlayabilir.

Alexa’yı duymayanlar ya da yeni tanışacak olanlar için küçük bir tanımlama yapacak olursak: Alexa sitenizin performansı ile ilgili bilgi veren bir hizmettir.Bu performans,sitenin kendi alanındaki diğer sitelerle karşılaştırılmasıyla ortaya çıkıyor. Alexa’yı önemsemiyorsanız bu durumda işinizin büyümesi için gerekli alakayı göstermiyorsunuz demektir.Özetlemek gerekirse,Alexa sıralamanız sitenizin otoritesinin ne olduğunu başkalarına gösterecek bir niteliktir.

Alexa sıralamasının nasıl yükseltileceğini öğrenmeye başlamadan önce ilk olarak Alexa sıralamasının nasıl oluşturulduğunu öğrenmeniz gerekiyor.Böylece Alexa’nın sıralamasını yükseltmek konusunda neler yapabileceğinizi daha iyi kavrayabilirsiniz.

Alexa Sıralaması Nedir?

Alexa sıralaması sitenizin öteki sitelere göre ne durumda olduğunu gösteren basit bir ölçümdür.Sitem diğer sitelere göre ne durumdadır sorusuna en ideal cevaplardan birisidir.Sitenizin Alexa sıralaması sadece sitenin aldığı trafik miktarına bağlı değildir.Aynı zamanda diğer sitelerin trafik değerleriyle de ilgilidir.

Alexa Verileri Nasıl Almaktadır?

Alexa, dünya üzerindeki milyonlarca insanın dahil olduğu bir panele sahiptir.İnternet üzerindeki siteleri baz alırsak, Alexa verilerini bu sitelere yapılan ziyaretlerden elde etmektedir.Bunun nasıl gerçekleştirildiği kapsamlı bir anlatımı gerektiriyor.Bununla beraber hesaplama formüllerinin karmaşıklığı, sahte ziyaretlerin ve tıklamaların fark edilmesi gibi harici unsurlar bulunmaktadır.Tüm unsurlar düşünülerek hesaplanan veriler bu nedenle tarafsızlık içermekte ve siteniz için ideal olan verileri yansıtmaktadır.

Alexa Sıralaması Nasıl Ölçülür?

Alexa her gün son 3 ay içerisinde tüm sitelerin aldığı ziyaretçi ve sayfa görüntülenme ortalamalarını gözden geçirir.Son 3 ay içerisinde en yüksek ziyaret ve sayfa görüntülenme miktarına olan site birinci sırada yer alır.Ziyaret ve sayfa görüntülenme miktarı düşük olan siteler ise milyonlarca sitenin arasında bir yerlerde bulunur.Alexa panelinde hiç görüntülenmemiş olan siteler için ise veri gösterimi söz konusu değildir.

Bir Siteye Gelen Ziyaretçi Sayısı Alexa Sıralamasını Nasıl Etkiler?

Google’ın en çok ziyaretçi ve görüntülenme alan site olduğunu düşünürsek,Alexa sıralamasında bir numara ona ait olacaktır.Herhangi bir sitenin sıralaması ise grafiksel olarak uzun kuyruklu bir şema oluşturularak belirlenir.Uzun kuyruklu bir şema söz konusu olduğu için en ufak bir ziyaretçi miktarı değişimi bir sitenin Alexa sıralamasında ciddi değişimlere neden olabilmektedir.

Ancak grafik şemasında ne kadar yukarıya doğru çıkarsanız aldığınız ziyaretçiye göre sıralamanızın değişme durumunun farklılığı bir o kadar azalacaktır.Çünkü sıralamanızı yükseltmeniz için çok daha fazla ziyaret almanız gerekecektir.

Daha İsabetli Alexa Sıralaması Verisi Almak

Daha isabetli Alexa sıralama verisi almak istiyorsanız sitenizi Alexa’ya kayıt etmeniz gerekmektedir.Alexa’ya kayıt edilen sitelerin verileri doğrudan Alexa tarafından ölçülmektedir.Diğer siteler ise veri panelinden elde edilen verilere göre sıralamaya dahil edilmektedir.Alexa’ya sitenizi kaydederek hem daha isabetli veri alınmasını sağlayabilirsiniz hem de bu isabetli veriler sayesinde daha iyi bir sıralamaya sahip olabilirsiniz.Sitenizi Alexa’ya kayıt etmenin çok daha farklı avantajları vardır ama en önemlisi daha isabetli verilerdir.

Peki daha iyi Alexa sıralamasına sahip olabilmek için neler yapılmalıdır? Bunun için yapabileceğiniz birçok farklı şey vardır.Bunlardan herhangi birini gerçekleştiriyor olmak sizin verilerinizi iyileştirecek ve dolayısıyla daha iyi bir sıralamaya sahip olmanızı sağlayacaktır.

Etkileşim sağlayan ve orijinal olarak içerikler oluşturarak sitenizi güncel tutmalısınız.Sitenize gelen ziyaretçilerin talep ettiği biçimde içerik sunamadığınız sürece maalesef istediğiniz ivmeyi yakalayamaz ve sıralamanızı yükseltmeniz konusunda başarı sağlayamazsınız.Okuyucular kullanışlı ve faydalı buldukları kaynaklardan yararlanırken gelecekte yayınlanacak içerikler için o kaynakları takip etmeye çalışırlar.Bununla birlikte faydalı ve ilgi çekici buldukları içerikleri başkalarıyla paylaşırlar.Ayrıca kaliteli içerikler arama motorları tarafından daha fazla ödüllendirilirler.

Sitenize diğer uygun olan sitelerden daha fazla link almaya çalışın.Sitenize kendi alanınızla ilgili daha fazla siteden link gelmesi sizin sitenizin alanını belirleme konusunda arama motorlarına yardım sağlayacaktır.Diğer bir adlandırma ile kaliteli link oluşturma stratejisi sitenizin çok daha fazla otoriteye sahip olmasını sağlayacaktır.Ancak bu taktiğin mutlaka orijinal ve kaliteli içeriklerle desteklenmesi gerekiyor.Aksi halde sitenize gelen ziyaretçiler sitenizde durmadan gideceklerdir.

Dahili link demek bir yazıdan veya sayfadan farklı bir yazı veya sayfaya link gönderilmesi demektir.Bu siteniz için önemlidir çünkü bu sayede site içi dolaşımı sağlayabilirsiniz.Site içi dolaşımınız ne kadar iyiyse insanların site içerisinde geçirecekleri süre o kadar fazla olacaktır ve bu da site verilerinizin çok daha iyi gözükmesini sağlar.Diğer taraftan dahili linklerin oluşturulması için mutlaka kaliteli içeriklerin sitede yer alması gerekmektedir.

alexada-yukselmek-icin-link-almak

Hem sitenize dışarıdan gelen linkler hem de dahili linkler arama motorlarının, içeriğinizi ve dolayısıyla sitenizi anlamalarını sağlamaktadır.Her ne kadar önemli olsalar da link oluşturma çalışmalarını abartmamak gerek.Eğer sitenizde gereğinden fazla link yer alıyorsa bu sitenizin otoritesini zayıflatacaktır.Daha da kötüsü arama motorları tarafından ceza alma ihtimalinizi arttıracaktır.

Rakiplerinize ziyaretçi getiren anahtar kelimeleri tespit edin ve bu anahtar kelimeler için sitenizde iyileştirmeler yapın.Basit bir anahtar kelime analizi gerçekleştirerek hedef kitlenizin ne tür aramalar yaptığını gözlemleyebilirsiniz.Kısacası anahtar kelime analizi yapmak hedef kitlenizi tanımak demektir.Hangi anahtar kelimelerin sitede nerelere yerleştirilmesi gerektiğini belirleyerek bu anahtar kelimelerin sizin için daha iyi sonuçlar vermesini sağlayabilirsiniz.

Rakiplerinizin pazarlama stratejilerini incelemek ve nelerin işe yaradığını görebilmek önemlidir.Rakipleri analiz etmenin çok farklı avantajları bulunmaktadır ama genel anlamda en büyük avantajı sitenizi bağlamsal açıdan analiz edebilmenizi mümkün kılmasıdır.Hangi verilerin sizin için önemli olduğunu görmek,hangi strateji ve çalışmaların işe yarayabileceğini belirlemek ve sektörde yer alan trendleri tespit edebilmek için rakiplerin analizi önemli bir adımdır.Tüm bunların bir araya getirilmesi ise genel olarak uygulayacağınız iş stratejilerini ve pazardaki pozisyonunuzu anlamak konusunda size destek olacaktır.

Sitenizde en iyi SEO çalışmalarını gerçekleştirmeniz gerek.SEO siteniz için son derece önemlidir.Ancak SEO sadece sitenizin arama görünümünü yükseltmek anlamına gelmemektedir.Bu aynı zamanda sitenizin kullanılabilirlik düzeyiyle alakalı bir durumdur.Sitenize gelen ziyaretçilere iyi bir kullanıcı deneyimi sunamazsanız herhangi bir dönüşüm elde edemezsiniz.

5 Yorum. Yeni Bırakın

çok faydalı oldu terşekürler

Cevapla

Dahada faydalı olması için takip edip uygulamanız dileğiyle.

Cevapla

Teşekkür ederiz hep beraber başarıya ulaşmak için çalışmaya devam ediyoruz.

Cevapla
Evtaş Nakliyat
3 Kasım 2019 12:39

teşekkürler

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>