Apple Parmak İzi Özelliğini Bırakıyor Mu ?

iphone-x-in-ulkelere-gore-satis-fiyatlari-351434-5

Uzunca zamandır iPhone‘ların ve sektördeki diğer akıllı telefonların en önemli güvenlik seçeneği olan parmak izi özelliği bir sonraki iPhone modellerinde karşımıza çıkmama olasılığı yüksek. Apple ile ilgili doğru tahminleri ile tanınan KGI Securities çözümleyicilerinden Ming-Chi Kuo, Apple’ın 2018 yılında parmak izi özelliğini kullanmayı bırakacağını iddia etti.

Hatırlatmak gerekirse Apple, geçtiğimiz aylarda 3 yeni iPhone modelini tanıtmıştı. iPhone 8 ve 8 Plus modellerinde Touch ID ile parmak izi özelliği kullanılırken, 10. yıla özel olarak geliştirilen iPhone X modelinde ise parmak izi özelliği yerine Face ID yani yüz tanıma özelliği ile açılan bir sensör geliştirildi.

Touch ID değil Face ID 

Face ID ile yüz tanıma özelliği sunan Apple, Ming-Chi Kuo’e göre 2018 yılında tanıtacağı tüm iPhone modellerinde Touch ID yerine Face ID güvenlik seçeneği kullanacak. Ming-Chi Kuo’ın raporunda belirttiğine göre 2018 model iPhone’ların en önemli özelliği 3D algılama olacak.

Kısacası iPhone X modelinde gördüğümüz yüz algılayabilen TrueDepth kameralar önümüzdeki yıl karşımıza birçok farklı İPhone modellerinde çıkabilir. Tabii ki bu özelliğin asıl nedeni güvenlikten çok tasarım farklılıkları. Apple eğer parmak izi özelliğinden tamamen vazgeçerse, önümüzdeki yıllarda iPhone X benzeri Face ID özelliğine sahip yeni modeller karşımıza çıkabilir.

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>