Dns Prefetch Nedir?

Dns Prefetch Nedir, Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

DNS prefetch, web sayfalarını hızlandırmak için önceden DNS adresini çözen yoldur. Rel = dns-prefetch işlemi, tarayıcıda bulunan belirli bir alanın açıkça belirtilmeden önce DNS’ sini çözmesi gerektiğini ifade eder. <Link rel=”dns-prefetch” href=”https://maxcdn.bootstrapcdn.com/”> şeklinde uygulanır.

Rel = dns-prefetch’in temel amacı, web sayfalarına dosya yüklerken yükleme hızını arttırmaktır. Eğer DNS arama sürelerini etkili bir biçimde kullanırsanız,sayfa yükleme hızından dolayı kazanç elde edebilirsiniz. Bu işleme “DNS prefetching” denilmektedir.

W3C’deki açıklaması: “Dns-örnekleme bağlantı ilişkisi türü, gerekli kaynakları getirmek için kullanılacak bir kaynak belirtmek için kullanılır ve kullanıcı aracısının olabildiğince erken çözmesi gerekir.

rel-dns-prefetch

Rel = “dns-prefetch” nerede kullanılır?

Rel = “dns-prefetch” html belgesinin başlangıç kısmında kullanılır. DNS araması, sayfanın yükleme hızını arttırdığı için web sitelerinin olmazsa olmazı arasında yer almaktadır.

DNS ön işleme nerede faydalı değildir?

Sayfa bilgilerinizin tümü, HTML’inizin olduğu alanda yer alıyorsa tarayıcı kaynağa erişerek bulunan alanın DNS adresini çözmüştür.  Tüm fotoğrafları ve css dosyalarını aynı alan adından belirleyeceksek, alan adını tekrardan çözmek zorunda kalmamız mantıksız bir seçim olacaktır. Belirli ve planlanmış bir web sayfasına sahip olmak herhangi bir dns-prefetch işlemini tanıtmaktan daha yararlıdır.

webpagetest-document-complete

 

 

3 Yorum. Yeni Bırakın

DNS ön işleme bilgisi için teşekkürler

Cevapla
izmir oto ekspertiz
5 Temmuz 2019 16:01

dns-prefetch komutunu instagram apisi üzerinden de kullanabilir miyiz? Veri çekerken zaman zaman okumuyor.

Cevapla
Baytronik
13 Ocak 2020 00:57

Çok özel bir özellik dns prefetch wordpress sitelerde kesinlikle gizlenmemesini öneririm.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>