En Popüler Wordpress Eklentileri! - Net Hareket

En Popüler WordPress Eklentileri!

wordpress-tag-cloud-2

WordPress hem kullanım açısından kolay, hem de kişiselleştirmeye olanak sağlaması sayesinde her geçen gün daha da popülerliğini arttırıyor. Bir blog alt yapısı olarak yola çıkılmış olsa da, şu anda kapsamlı bir içerik yönetim sistemine dönüşen WordPress’i farklı ihtiyaçlarda kullanabilmek için eklenti (plugin) yapısının olması oldukça önemlidir.

Şu anda WordPress’in eklenti sayfasında 23 binin üstünde eklenti bulunmaktadır ama faydalı ve etkili olanların sayısı oldukça azdır. Tek problem hangisinin size uygun olduğuna karar vermek. Bu yazıda indirme rakamlarına göre en popüler 30 WordPress eklentisi, indirme adresleri ve kısa açıklamaları içermektedir.

All in One SEO Pack: WordPress tabanlı sayfanızın arama motoru optimizasyonu (SEO) için geliştirilmiş seçenekler sunuyor.

Akismet: Yorumların spam olup olmadığını kontrol etmeye ve yönetici ekranından bunların yönetilmesini sağlıyor.

Google XML Sitemaps: Arama motorlarınızın sayfanızı daha iyi indekslemesini sağlamak için, özel bir XML site haritası oluşturuyor.

Contact Form 7: Ajax tabanlı, CAPTCHA özelliğine sahip bir iletişim formu eklentisi olan Contact Form 7, tek bir sayfa üzerinde birden fazla iletişim formu yaratmanıza da olanak sağlıyor.

NexGen Gallery: Eğer sayfanızda fotoğraf galerisi kullanıyorsanız, NexGen Gallery tam da işinizi kolaylaştırabilecek bir eklenti. Galerilere birden fazla resim yükleme, meta bilgilerini işleme, sıralamalarını düzenleme gibi pek çok işlemi oldukça kolay hale getirmenize olanak sağlıyor.

WP Super Cache: Dinamik WordPress sitenizdeki sayfaların statik birer HTML’e dönüştüren eklenti, bu işlemden sonra ziyaretçilerinize PHP sayfası yerine HTML versiyonunu göstererek hem sayfaların daha hızlı şekilde yüklenmesini sağlıyor, hem de sunucu kaynaklarını daha etkili kullanmanıza sebep oluyor.

Google Analytics for WordPress: Sitenizin istatistiklerini Google Analytics ile ölçümlüyorsanız bu eklentiyle Google Analytics’i sitenize en kolay şekilde entegre edebilirsiniz.

WP Touch: Mobil cihazların giderek artması ile birlikte WordPress sitelerin de sadece bilgisayarlarda görüntülenebilir olması yeterli olmamaktadır. WP Touch, var olan WordPress sitelerini mobil uyumlu hale getirmek için en çok tercih edilen eklentilerden biridir.

WordPress Importer: WordPress sitenizi yedeklemek mümkündür. WordPress Importer sayesinde herşeyi yedekleyebilirsiniz. (yazılar,sayfalar,yorumlar,kategoriler,etiketler vb.) Daha sonradan bu şeyleri pratik bir şekilde tekrar yükleyebilirsiniz.

JetPack by WordPress.com: Pek çok farklı özelliği ile kendi oluşturduğunuz WordPress sitenizi bulut bilişimden yararlanarak güçlendirmek için kullanılabilecek çok faydalı bir eklentidir.

Fast Secure Contact Form: Özel yönetim paneli sebebiyle WordPress sayfaları için son derece iyi seçeneklere sahip ve sınırsız sayıda iletişim formu yaratabileceğiniz bir eklentidir.

WP Page Navi: WordPress sitelerinin alt kısımlarında yer alan diğer sayfalara geçiş için kullanılan yapıyı özelleştirerek, daha hoş bir hale getiren ufak ama olumlu bir eklentidir.

WordPress SEO by Yoast: WordPress sayfalarının arama motoru optimizasyonu (SEO) geliştirmek için en fazla tercih edilen eklentilerden biridir.

Share Buttons by Lockerz: WordPress içeriğinize e-posta haricinde 100’ün üzerinde sosyal ağda paylaşma seçeneği eklemenizi sağlar.

WP e-Commerce: WordPress sayfanıza ürünlerinizi satmanıza yarayacak alışveriş sepeti eklemek için kullanabileceğiniz bir eklentidir.

Google Analyticator: Site istatistiklerinizi ölçümlemeniz için kullanabileceğiniz Google Analytics kodunu sayfanıza kolay bir şekilde yüklemenizi sağlayan bu eklenti, aynı zamanda da verilerinizi WordPress yönetim panelinden kolayca yönetmenize de olanak sağlıyor.

Yet Another Related Posts Plugin: Var olan bir yazıyla ilgili diğer konuları, farklı seçeneklere göre hesaplayarak yazıların yer aldığı bölüme eklemenizi sağlayan bir eklentidir.

Tiny MCE Advanced: WordPress’in içerik giriş alanını zenginleştirmek ve daha çok seçenek oluşturmak için geliştirilmiş 16 farklı eklentiyi içeren bir eklenti paketidir.

Sociable: Ziyaretçilerin sayfanızdaki içeriği sosyal platformlarda kolaylıkla paylaşması için olanaklar sunmanızı sağlayan başka bir popüler eklentidir.

Really Simple CAPTCHA: Özellikle Contact Form 7 için geliştirilmiş bir güvenlik doğrulama (CAPTCHA) eklentisi olan Really Simple CAPTCHA’yı, doğrulama ihtiyacı olan farklı eklentiler ile birlikte kullanabilirsiniz.

GTrans: Sayfanızı Google Tercüme ile kolay bir biçimde birden fazla dil seçeneği olan sayfa haline getirmek için kullanabileceğiniz bir eklentidir.

WP to Twitter: Sayfanızdaki yeni yazıları otomatik biçimde Twitter’da yayınlamanızı sağlayan WP Tweets Pro eklentisinin ücretsiz ama kullanışlı bir sürümüdür.

Broken Link Checker: Sayfanızın genişledikçe var olan bağlantıların tamamının çalışıp çalışmadığını kontrol etmek de giderek zorlaşır. Broken Link Checker de bu işlemi sizin için yapıyor ve bozuk bağlantılar varsa size bunu bildiriyor.

Add This: Kullanıcılarınıza sayfanızın içeriğindeki paylaşımları 330 popüler sosyal ağ alanında paylaşma seçeneğini sağlayan bir eklentidir.

W3 Total Cache: Sayfanızın daha iyi çalışmasını sağlamak için cache özelliğini sunan bu eklenti, bu sayede kullanıcı tecrübesini de artırmayı planlıyor.

Buddy Press: Kullanıcıların sayfaya giriş yapması, profillerini oluşturup içerikler oluşturması ve etkileşimli gruplara sahip olmak için kullanılabilen, diğer anlamda WordPress’i daha sosyal bir hale dönüştüren önemli bir eklentidir.

WP-DB-Backup: WordPress veri tabanını tablo yapılarıyla birlikte yedeklemeyi sağlayan bir eklentidir.

Smart YouTube Pro: Bu eklenti Youtube videolarını ve video listelerini sayfanızın farklı alanlarına daha kolay bir şekilde yüklemenizi sağlıyor.

Re-Direction: Sayfanızda 301 yönlendirmelerini düzenlemenizi ve 404 sayfa bulunamadı gibi hataları kontrol etmenizi sağlayan bir eklentidir. Özellikle karışık yapılara sahip web sayfaları için oldukça önemli hale gelebilir.

WP Polls: Şablon ve CSS desteği ile geniş özelleştirme imkanlarına sahip, çok fazla seçenekler sunan bir anket eklentisidir.

 

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>