Google Chrome HTTP kullanan siteleri işaretleyecek

g

Google Chrome güvenlik konusunda aldığı önlemleri artırıyor.2014 yılında ortaya çıkan Heartbleed güvenlik açığından sonra HTTP kullanan web sitelerinin tarayıcılar tarafından cezalandırılmasını öneren Google Chrome, bu siteleri kırmızı ile işaretleyerek ziyaretçileri uyarıyor.

Google Chrome’un yaklaşık bir senedir denenen, güvenilir olmayan kaynakların, güvenilir değil olarak işaretlenmesiyle ilgili son uyarı Google Chrome’da güvenlik mühendisi olarak çalışan Chris Palmer’dan geldi. Palmer resmi Twitter hesabından gösterdiği New York Times web sayfası örneğiyle kırmızı çarpı işaretlerinin bu yıl yaygınlaşacağını belirtti.

Bir süredir HTTPS kullanan sitelere, aramalarda öncelik tanımak ve internette sitelerin HTTPS versiyonlarını endekslemek gibi değişikliklerle bu yönde sakin adımlar atan Google’ın bu yıl daha sert adımlar atabileceğini söyleyebiliriz. Google’ın HTTP sitelerine yönelik yaptırımı Chrome’da kullanıcı ayarlarından kontrol edilebiliyor fakat ilerleyen zamanlarda varsayılan özellik olarak geleceğine kesin gözüyle bakılıyor.

google-chrome

Google Chrome’un uyarı niteliğindeki duyurusundan sonra geliştiricilere yönelik DevTools’una Security Panel güvenlik paneli eklendi. HTTPS’nin uygulanmasını kolaylaştırma amacıyla Chrome 48 betaya eklenen panel, geliştiricilerin karmaşık içerik ve sertifikalarla daha kolay baş edebilmesini sağlıyor.

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>