Google My Business Hesap Rehberi

Google My Business Hesap Rehberi

Google My Business, Seo uzmanların dijital pazarlama alanında başarı kazanmak için konum bilgisinden faydalanarak baktıkları hesaplardır.  Lokal SEO, web sitenizin Google My Business hesabı ile sitenizin trafik akışını olumlu yönde etkiler.

My Business hesabı, doğru kullanıldığı takdirde kullanıcıların doğru karar almalarını ve site trafiğini olumlu yönde etkilemektedir. Kullanıcıya güven veren bu hesap için web sitenize işletme hesabı açmanız yeterlidir.

yerebatan

 

İşletme hesabınızdan web sitenize sıklıkla bağlantı kurmak Lokal SEO’ nun daha çabuk aktifleşmesini sağlayacaktır. Kullanıcılar telefonlarında ve bilgisayarlarında arama yaparken konum bilgisi kullanabilirler. Kullanıcının profil verilerinde bulunan bilgilere göre karşısına arama sonuçları çıkmaktadır.

 

hambuger restaurant

Hassas konum verisi kullanıldığı takdirde arama yapan kişiye en yakın mekanlar ekranda görüntülenir. İstanbul gibi nüfus sayısı fazla olan bir bölgede işletmeniz varsa, işletmenize yakın yerlerde yapılan aramalarda yer edinebilirsiniz. Ayrıca arama yapan kişiler gibi düşünüp Google’a anahtar kelimeleri yazarak işletmenizi test edebilirsiniz. Aramalarınız da giriş yaptığınız sitelere olumlu bir etki kazandıracağınızı unutmayın. Bu sebeple gizli sekmeden arama yapmanız sizin için daha iyi olacaktır.

 

Google My Business ile İşletme Hesabını Kurmak

My Business hesabı oluşturmadan önce Google araması yaparak işletmenizin bir hesaba sahip olup olmadığını sorgulamanız gerekmektedir. Arama yaptığınızda işletmeniz adına bir hesap açılmamış olsa bile bölgesel aramalar da çıkıyor olabilir. İşletmeniz adına bilgileri güncellemek ve paylaşımlar yapmak için işletme hesabınızı doğrulamanız gerekmektedir. Google My Business hesabınızı işletmeniz için sürekli kullanacağınız için geçici bir hesapla birleştirmeyiniz. My Business hesabı açarken birleştirdiğiniz Google hesabını ileride değiştiremezsiniz.

 

google-my-business-hesap-olusturmak

 

Google My Business ve İşletme Hesabınının Girişini Sorgulama

Giriş bilgilerinizi, işletme bilgilerinizi ve hizmet alanlarınızı gönderdikten sonra doğrulamanız gerekmektedir. Doğrulama işlemi, işletme girişinizin tasarımı ve performansı için oldukça önemli bir işlemdir. Google’ın adresinize gönderdiği doğrulama e-postası işletme sayfanız için en önemli faktörlerdendir. Doğrulama kodunu onaylayana kadar web sayfanızda herhangi bir listeleme ve veri girişi yapamazsınız.

Google My Business Hesabınızdaki Listenizin Yayına Alınması

Google My Business’ın yarattığı tüm olanaklardan faydalanmanız web sitenizin trafiği arttırıp daha çok müşteri kitlesine ulaşmanızı sağlayacaktır. Bunun için işletmenizin tüm bilgilerini ve önemli olan detaylarını web sitenize girmeniz gerekmektedir. Arama motorları yapılan aramalarda en alakalı siteleri destekler ve öne çıkarır. Bu nedenle girdiğiniz detaylı bilgiler web sayfanızın üst kademelere gelmesini sağlayacaktır.

Web sayfanızın arama motorlarında daha üst kademelerde yer alması için gerekli olan maddeler:

  • Anahtar Kelimeler
  • Çalışma saatleriniz / günler
  • Fotoğraflar
  • Kullanıcı yorumları

Google My Business Hesabı İşletme Resimleri

Arama yapan kişilerin fikirlerini en çok etkileyen araçlardan birisi de fotoğraflarıdır. İşletmenizin logosunun dikkat çekmesi, mekanın iç ve dış tasarımlarının kullanıcılara ulaşması web sayfanızı ve işletmenizi olumlu etkileyen faktörlerdir.

İşletme Hesabınız Kullanıcılar Tarafından Nasıl Bulundu?

Kullanıcıların web sayfanıza nasıl ulaştıklarını görmeniz mümkün.    Kişilerin Google’da arama yaparken kullandığı anahtar kelimeleri listeleyen ve türüne göre ayıran Insights, aşağıdaki kategorilere göre ayrım yapmaktadır:

  • Toplam aramalar
  • Doğrudan aramalar
  • Keşif aramaları

 

Screen Shot 2016-08-02 at 5.56.17 PM

Kullanıcılar Sizi Nerede ve Nasıl Buldu?

Bu kısım, kullanıcıların sizi Google’da veya Google Haritalar aracılığıyla nasıl bulduğunu gösterir. Bu durumda kullanıcıların sizi Google’ın arama motorunda mı yoksa Google Haritalarda mı daha rahat görebildiğini bu sayede keşfetmiş oluyorsunuz.

vice-youtube-success-sustained-viewership_case-studies_04

Kullanıcı Hareketleri ve Yatkınlıkları

Kullanıcıların web sayfanıza hangi amaçla girdiğini bu bölümdeki veriler ile anlayabilirsiniz. Böylelikle kullanıcıların hangi alanlarda daha çok tıklama yaptığına bakabilir ve o alanlarda daha fazla optimizasyon yapabilirsiniz.

Customer-Actions-e1486138070741

Yol Tarifi İstekleri

Kullanıcılar, işletmenize nasıl geleceklerini öğrenmek için Google Haritaları veya Google Arama motorunu kullanabilirler. Bu durumda yolcuların seçtikleri yolları ve hangi noktalardan yol tarifi aldıklarını görebilirsiniz.

Firmanıza Ait Fotoğraflar

Kullanıcıların yüklediğiniz fotoğrafları ne kadar görüntülediğine bakabilirsiniz. Başka işletmelerin fotoğraf sayılarını karşılaştırarak web sitenize ekstradan fotoğraf yükleyebilirsiniz.

business-listing-gosel-goruntuleme

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>