Google’ın Web Sitenize Aşık Olmasını Sağlayacak 12 Faktör

Site içi SEO konusunda arama motorlarının web sitenizi sevmesini sağlayacak en önemli faktörleri sizler için derleyip topladık. Bu faktörlere dikkat ederek  web sitenizi optimize etmeniz performansınızın iyileşmesine katkı sağlayacaktır. Google arama motorunu 12’den vurmaya hazır mısınız? O zaman okumaya devam edin :)

google-in-web-sitenize-asik-olmasini-saglayacak-12-faktor

1. SEO Dostu Kalıcı Bağlantılardan (Permalink) Yararlanın

Sayfanızın URL adresinin kısa ve anahtar kelime açısından zengin olması gerekiyor. Mesela; Çirkin gözüken, siteadi.com/p=123 gibi URL yapılarını kullanmamaya özen gösteriniz. Google URL adresinde verilecek ilk 3-5 kelimenin önemli olduğunu belirtmiştir.

2. Hedef Başlığı Anahtar Kelime İle Başlatın

Kullanacağınız başlık etiketi site içi SEO konusunda en önemli faktörlerden birisidir. Moz.com çalışmalarından birisinde anahtar kelime ile başlayan bir başlığa sahip sayfaların çok daha iyi sıralamaya sahip olduğunu tespit etmiştir ve bunu blog sayfasında açıklamıştır.Anahtar kelimelerinizi özenle seçmeye dikkat ediniz.

3.Görsel Öğelerle Göz Kamaştırın

Yazılar sizi bir yere kadar götürebilir. İlgi çekici , kaliteli resimler, videolar ve şemalar hemen çıkma oranını düşürmekte ve sitede geçirilen zamanı yükseltmektedir.

4.Dışa Giden Linkler Kullanın

Bu daha fazla trafik alabilmek için kullanılacak basit bir SEO stratejisidir. İlgili sayfalara giden linkler, Google’ın söz konusu sayfa başlığı konusunda sizi dikkate almasını sağlayacaktır. Bir çalışmaya göre otorite sahibi sitelere yönlendirilen linkler kullanmak bir sayfanın Google’da sıralamasını yükseltebilmektedir.

5.Anahtar Kelimeniz İlk 100 Kelime İçerisinde Yer Almalıdır

Hazırlamış olduğunuz yazıda anahtar kelimeniz ilk 100-150 kelime içerisinde yer almalıdır. Anahtar kelimeyi sayfanın başlığına vurgu yapacak bir biçimde içeriğinizin başında geçirmeniz size büyük avantajlar sağlayacaktır

6. Başlığınızı H1 Etiketine Yerleştirin

H1 etiketi “başlık etiketi” olarak geçmektedir. Pek çok CMS, H1 etiketini otomatik olarak yazı başlığına yerleştiriyor. Fakat bazı temalar bu ayarı silmektedir. Sitenizin kodlarına göz atıp mutlaka yazı başlığının H1 etiketiyle belirtmeye özen gösterin.

7. Yükleme Hızını Kontrol Altında Tutun

Web siteleri ziyaretçileri için en önemli faktörlerden biridir. Google sayfa yükleme hızının SEO açısından önemli olduğunu belirtmiştir. Site hızınızı CDN kullanarak yükseltebilir, resimleri sıkıştırabilir veya daha hızlı bir sunucu hizmeti almanızı öneriyoruz. Sayfanızın yüklenme süresinin 4 saniyeden fazla olmadığından emin olun. MunchWeb’in yaptığı araştırma neticesinde yüklenme süresi 4 saniyeden fazla olan sitelerin kullanıcılarının %75’inin web sitesini tekrardan ziyaret etmedikleri bilgisine ulaşmıştır.

8. Başlığa Niteleyici İbareler Ekleyin

Yazı başlığına “en iyi”, “rehber”, “inceleme” gibi niteleyici ibareler eklemek uzun sorgulardan oluşan kelime grupları için arama motorlarındaki sıralamanıza etki edebilmektedir. Bu aynı zaman da Tıklama Oranınızı da etkileyecektir. Size en yakın ve niteliyici ibareleri seçmenizde büyük oranda fayda var.

9. Sosyal Paylaşım Butonlarını Kullanın

Sosyal işaretler arama motorları algoritmalarının önemli bir parçası haline gelmektedir. BrightEdge tarafından yapılan bir araştırmaya göre sosyal paylaşım butonları sosyal paylaşımı %700 oranında arttırmaktadır.

10. Uzun İçerikler Paylaşın

Bir SEO atasözü ? “Uzunluk Güçtür” der. Araştırmaya göre uzun içerikler önemli ölçüde Google’da üst sıralarda yer almaktadırlar. Uzun içerikler paylaşırken sadece yazı paylaşmamaya ,  çoğunluk olarak görsel koymaya özen gösteriniz. Eğer rekabetçi olmak istiyorsanız en az 1500 kelimeden oluşan içerikleri üretmeye odaklanın. Tabi bu içerikler Google’da daha iyi konumlarda yer almak için oluşturulmamalı. Kullanıcı odaklı içerik üreten her zaman için kazanır.

11. Hemen Çıkma Oranını Kontrol Altında Tutun

Hemen çıkma oranı bir sayfanın kalitesi konusunda arama motorlarına fikir vermektedir. Bu konuda Google, Google Toolbar, Chrome internet tarayıcısı ve Google Analytics gibi araçlarını kullanarak hemen çıkma oranına ait veriyi görebilirsiniz.

12. Gizli Semantik İndeksleme (LSI) Anahtar Kelimelerini Kullanın

LSI anahtar kelimeleri Google’ın bir sayfanın ilgisini , kalitesini  belirlemek için kullandığı anahtar kelimeler veya eşanlamlı sözcüklerdir.

 

 

 

 

 

 

 

18 Yorum. Yeni Bırakın

ayrıca, kullandığınız sayfalarınızda kullandığınız görseller için anahtar kelime içeren ALT açıklaması kullanmayı unutmayın.

Cevapla

Görsellerde alt etiket çok önemli, görsel aramalar çok fazla hit hittir.

Cevapla

Sektöre göre %70 organik aramaların önüne bile geçebilmekte.

Cevapla

Lsi anahtar kelimeleri daha önce duymamıştım . yararlı bir paylaşım olmuş . nethareket.com u yakından takip edicem . Teşekkürler . :)

Cevapla

Ne kadar dikkat etmediğimiz nokta varmış şayet boschservis-tr.com Bosch Servisi adlı web sayfamda bir türlü yükselmek sağlayamıyorduk şimdi bahsettiklerinizi adeta checklist şeklinde uygulayacağız.
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz :)

Cevapla

Ben burada yer alan faktörleri ve daha bir çok faktörü çeşitli kaynaklardan okuyarak uyguladım.Özellikle yabancı kaynaklı siteleri de sürekli güncel olarak takip etmekteyim.Bu arada uygulama yaptığım
site : https://krediverenbanka.org/doviz-alim-satim/ henüz yeni ama güzel yerlerde olacaktır.Azim,çalışma ve sabır başarıyı getirir.

Cevapla

Selam amatör olarak kendi sitem üzerinde uğraşıyorum tavsiyeleriniz dikkate alacağım inşallah başarılı olurum emeğinize sağlık

Cevapla

Yazınız için teşekkür ederiz.

Cevapla
Hakan ARTAŞ
28 Ağustos 2019 11:43

Uzun içerik oluşturunca sanki okuyucu çabuk sıkılıp sayfayı tamamlamadan çıkacakmış gibi hissediyorum aslında.
Aslında benim ne hissettiğim değil, ne olduğu önemli değil mi (:
Benim için bilgilendirici bir yazı oldu. Teşekkür ederim.

Cevapla
TR okul platformu
22 Aralık 2019 14:10

gayet faydalı bir içerik olmuş, elinize sağlık sitemde birçok bilginizi kullanacağım.. iyi çalışmalar..

Cevapla
gizli kamera
26 Ocak 2020 00:55

Çok güzel seo bilgileri paylaşmıssınız. Elinize sağlık.

Cevapla
empero servisi
4 Mart 2020 12:59

Yararlı bilgi için teşekkürler

Cevapla
remta yetkili servis
13 Mart 2020 16:41

Blog yazısı için teşekkürler.

Cevapla

Çok güzel seo bilgileri paylaşmıssınız. Elinize sağlık.

Cevapla
Barış Dayak
14 Nisan 2020 04:34

faydalı içerik

Cevapla
Barış Dayak
14 Nisan 2020 04:34

teşeekkürler. faydalı içerik

Cevapla

mücadele ederek basarılı seyler cıkacak ortaya basarılarınızın devamını bekleriz

Cevapla
uydu servisi
27 Temmuz 2020 18:29

Teşekkür ederiz,

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>