Instagram, Hikayeleri Doğrudan WhatsApp’ta Paylaşmayı Test Ediyor

Geçtiğimiz aylarda Instagram Hikayeler‘i, Facebook Hikayeler’de paylaşıma açan sosyal ağ, şimdi de Hikayeleri doğrudan WhatsApp’ta paylaşmayı test etme yönünde ilerleme aşamasında. Yakın zamanda Instagram bağlantılarınızı Messenger’a eklemenizi de sağlayan Facebook, sahip olduğu tüm platformları bir araya getirme konusunda oldukça kararlı görünüyor.

Firma, Snapchat Hikayelerin bir başka kopyası olan WhatsApp Durum‘da Instagram Hikayeler’i paylaşmanın yeni yollarını test ettiğini belirtti. Instagram ve Facebook Hikayeler’den farklı olarak WhatsApp Durum baştan sona şifreleniyor. Bu nedenle bir Instagram Hikayesi, WhatsApp Durum’da paylaşıldığında şifrelenecek.

Instagram Hikayeler’in WhatsApp Durum’da paylaşılmasını sağlayan halka açık olarak sunulan bir koddur. Aslında WhatsApp bu kod ile birlikte üçüncü parti uygulamalarda WhatsApp’ın bütünleşme olmasını sağlıyordu. Şu anda ise kullanıcılar Instagram’ın paylaşım ekranı üzerinden Hikayelerini WhatsApp’ta paylaşım yapabiliyor. Ancak paylaşım ekranı sizi WhatsApp’a yönlendirdiğinde yine de “gönder” tuşuna basmanız gerekiyor. Brezilya merkezli bir teknoloji blogunun okuyucularıyla paylaştığı görselde iki ekranı da görmeniz mümkün oluyor.

Instagram-stories-whatsapp

Mayıs ayında WhatsApp Status, yaklaşık 10 hafta gibi bir süre ardından Snapchat Hikayeleri geride bırakarak 175 milyon günlük aktif kullanıcı sayısına ulaştığını belirtti. Ardından Temmuz ayında uygulamanın birincil özelliği olmamasına rağmen WhatsApp Status,  günde yaklaşık 250 milyon kişi tarafından kullanılmaya başladı.Bu sürede Instagram,  250 milyondan fazla kişinin her gün Instagram Hikayeler’i kullandığını açıkladı.

Facebook ya da Messenger’dan çok daha popüler olan WhatsApp’ın bu çapraz paylaşıma açılması, uygulamanın var olan popülerliğini arttırmak ve devam ettirmek için atılmış bir adım olabilir. Aslında çapraz paylaşımların ve kullanımların artmasının temel nedenlerinden biri de Facebook’un diğer uygulamaların etkileşiminden faydalanıyor olması. Son olarak popülerleşmesinin ardından tbh’yi satın alan Facebook’un bu yaklaşımı hiç de şaşırtıcı gelmiyor.  Yakın zamanda reklamlarına WhatsApp butonunu da ekleyen Facebook, satın aldığı uygulamalar aracılığıyla kendini büyütmeye devam etmektedir.

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>