Microsoft, OneDrive’da sınırsız depolama özelliğini neden kapattı

onedrive

Microsoft, geçen ay OneDrive‘da sınırsız depolama özelliğini kaldırdığını duyurmuş ve tüm dikkatleri üzerine çekmişti.Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Chris Capossela,olayla ilgili açıklama yaptı.Kötüye kullanım sebebiyle sınırsız depolama hakkını kaldıran Microsoft, 100 GB ve 200 GB kapasitelerini de kaldırmış,uygun bir fiyata (1,99 dolara) 50 GB depolama alanı satmaya başlamıştı.

Chris Capossela’nın yaptığı açıklamalar ise konuya yeni bir bakış açısı getiriyor.Capossela, katıldığı programda Microsoft’un sınırsız alan sunma özelliğini kapatmakta erken hareket ettiğini söylüyor. Bununla beraber büyük bir yayın organının bu konuyla ilgili olumsuz bir haberinden önce adım atmak istediklerini de ekliyor.Capossela, söz konusu yayın organı ve içerik konusunda detay vermiş değil ama sürdürülemez ekonomik bir gerçekle karşılaştıklarını da belirtiyor. Öteki taraftan OneDrive‘da 75 terabayta kadar arşivleme yapıldığı ifade ediliyor ki bu pek beklenmeyen bir kullanıcı davranışı.

Microsoft, bu süreçte geri adım atarak yalnızca sınırsız alandan faydalanmak isteyen kullanıcıları da üzmüş değil. 15 GB ücretsiz alan hakkını da 5 GB’a düşürmüştü ama gelen şikayetler üzerine 5 GB’lık ücretsiz kullanımı 2016 için uzatacağını açıkladı. Zira 70 binden fazla kişi bu konuda şikayet bildirmekte çekinmemiş.

Sonuç olarak Microsoft’un sunucu masrafı konusunda büyük bir zarar ettiğini söylemek pek gerçekçi olmaz.Geri adım atmanın olumsuz etkisinin ise Capossela’nın yaptığı açıklamalar ve ücretsiz hesap üyeliğindeki güncellemeyle hafifletilmiş olduğunu söyleyebiliyoruz.

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>