Net Hareket

Nft Nasıl Satın Alınır?

[vc_column_text]

Nft Nasıl Satın Alınır?

NFT Nedir?

Dijital dünya her gün daha da gelişmeye devam ederken en son örneği ise NFT’ler oldu. NFT’ler bir eserin dijital olarak sergilenmesidir.  Bu eserler değiştirilemez ve benzersiz eserlerdir. NFT’ler fiziksel dünyadaki sanat eserlerinin dijital dünyadaki yansıması olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca NFT’ler, dijital ürünlerin sahipliğinin kanıtlanması için kullanılır. Bu eserlerin değerleri benzersiz olmasına göre farklılık gösterir. Hiçbir NFT eseri birbirine benzemediği için değer kazanmaktadır.

Herkes NFT Kullanabilir Mi?

Dijital çağın yeni buluşu NFT üretebilmek için dijital para cüzdanı sahibi olmak yetmektedir. NFT’ler blok zincir teknolojisi kullanılarak üretilir. Ancak satın alımlar Ethereum ile yapılır. Kendimizce oluşturduğumuz NFT’leri IPFS sistemine yükledikten sonra, eserin değiştirilmeyecek özelliklerini tespit etmeniz gerekir. Bundan sonra ise NFT’nin ücreti, kaç tane üretileceği, bir sonraki paydan ne kadar ücret alınacağı belirlenir veblockchain ağının işlem ücreti ödenir. Bunun sonucunda NFT üretilmiş olur. Daha sonra NFT’ler Kripto para cüzdanınız sayesinde blockchain sisteminde kayıt altına alınmaktadır. Üretilen NFT’leri sergilendiği birçok platformdan satın alabilir veya satabilirsiniz. NFT’lerin kullanım alanları her geçen gün kazanılan tecrübelerle birlikte artar. NFT’leri kullanmak isteyen herkes kullanabilir. Birçok Meta verse platformunda günümüzde NFT olarak arsa satışı yapılır.

NFT Çizim Nedir?

Pekala, milyon dolarlık işlem hacmine sahip olan NFT’lerin çizimi nasıl gerçekleştirilir? Bu kavram aslında gerçek dünyada bulunan eserlerin, dijital ortama soyut olarak aktarılmasına denir. NFT oluşturmak için yazılım ve program dili bilmenize hiç gerek yoktur. İnternet üzerinde bulunan birçok NFT platformunda çok kısa sürede kendi NFT’nizi üretebilmektesiniz. Günümüzde en popüler NFT oluşturma platformları ise aşağıdaki gibidir;

Enjin (Gaming)

Decentraland (Virtual Reality)

Opensea (Digital Marketplace)

Nifty Gateway (Digital Art)

superRare (Digital Art)

Rarible (DigitalCollectibles)

Üstte yazdığımız şekilde dijital platformlarda dakikalar için kendi NFT’nizi üretebilirsiniz. Oluşturduğunuz NFT’nin tarzı, kalitesi, benzersizliği ile doğru orantılı olmalıdır. Bu duruma bağlı olarak fiyatlandırmada değişim gösterebilir. Yaptığınız eserin toplam arz miktarı, komisyon ücreti ve bir sonraki satıştan alacağınız pay miktarı gibi seçenekleri belirledikten sonra satış yapmaya başlayabilirsiniz.

NFT Nasıl Satın Alınır?

NFT gibi bazı kripto para birimleri yalnızca merkezsiz takas platformları üzerinden başka bir kripto para birimiyle satın alınır. NFT satın almadan önce Ethereum (ETH) almanız gerekmektedir. Ardından NFT satın almak için bu ETH’yi kullanabilirsiniz. Bunun için de emanet edilemeyen (self-custody) cüzdan adı verilen bir uygulamaya ihtiyacınız olur.

[/vc_column_text]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir