Pazarlama Dünyasının Vazgeçilmezi “DİJİTAL PAZARLAMA”

Dijital pazarlama marka ve bireylerin hedeflerine ulaşması için doğru kanallardan birisi oldu. Pazarlama dünyasının vazgeçilmezi haline gelen Dijital Pazarlamanın altında onlarca uzmanlık alanları bulunuyor. Arama motoru pazarlaması (SEM, Search Engine Marketing), arama motoru optimizasyonu (SEO, Search Engine Optimization), mobil pazarlama, e-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması, dijital reklam kanalları (display), programatik, dönüşüm optimizasyonu ve gelir ortaklığı modeli (affiliate marketing) gibi bir çok uzmanlık alanı mevcut. Bu alanların her birinin kendi içinde performans metrikleri var. Bu sonuçlara göre, stratejiler belirleniyor..

digital-pazarlama-41996-4661488194

Geleneksel pazarlamaya kıyasla, dijital pazarlamada performans ölçmek mümkün. Bir billboardda reklam verdiğinizde markanızla kim iletişime geçmiş net olarak bilemezsiniz. Dijital pazarlamada ise, durum tam tersidir. Google Analytics veya benzer web analytics portallarını kullanarak, kampanyaların performansını, kampanyanın kaç kişiye gösterildiğini, görenlerinin kaçının reklama tıkladığını, hatta alışveriş yaptığını veya form doldurduğunu ölçebilirsiniz. Web sitesi içerisindeki kullanıcı davranışları ile kullanıcıların detaylı verilerine de ulaşabilirsiniz. Bu da size stratejiniz nasıl olması konusunda fikir verecektir.

Billboard örneğinden ilerleyecek olursak, reklamınızı belki günde 2 milyon kişi görebilir. Ama bunun kaçı doğrudan hedef kitleniz? Dijital pazarlamayı kullanarak birçok kritere göre sınırlama yapıp, reklamınız istediğiniz kitleye gösterebiliyorsunuz.

Remarketing veya retargeting olarak da bilinen yöntem ile web sitenizi daha önce ziyaret eden kişilere yeniden reklamlarınızı gösterebiliyorsunuz. Böylece hem marka bilinirliğinizi, hem satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Daha düşük maliyetlerle, yüksek performanslar yakalayabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınız üzerinden veya web sitenizden ziyaretçileriniz/takipçileriniz ile doğrudan iletişim kurabilirsiniz. Geleneksel pazarlamada tek yönlü iletişim varken, günümüz pazarlaması artık iki yönlü iletişime izin veriyor.

Her an internet kullanımı yaygınlaşıyor. Yapılan araştırmalar göre her 5 telefon kullanıcısından biri beş dakikada bir telefonuna bakıyor dijital pazarlama bilinirliğini artırmak için iyi bir kaynaktır.

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>