Rank Brain: Google’dan Yeni Yapay Zeka Algoritması

RANK

 

Google, Bloomberg Business‘ta yapılan röportajda RankBrain algoritmasını duyurdu.Yeni bir algoritma konu olunca hepimizin aklına bir çok soru geliyor.Bu yazımızda aklınıza gelebilecek önemli soruları cevaplandırdık.

Öncelikle algoritmanın detaylarına göz atalım; RankBrain algoritması,önceden HummingBird olarak bildiğimiz algoritmanın yeni bir versiyonu. Makine Öğreniminin büyük önem taşıdığı algoritma,arama sorgularını insan gözüyle değerlendirmek için geliştirilmiş yeni bir Google Arama Algoritması olarak karşımıza geliyor.

Peki Nedir bu Google RankBrain?

Google RankBrain,makine öğrenim sistemi üzerine kurulan akıllı bir algoritmadır.İnternette yaptığımız aramaları Google’ın şu zamana kadar öğrendiği şekilde cevaplamaya çalışan bir yapay zeka diyebiliriz.“Makine Öğrenimi” kavramıyla desteklenen RankBrain, bilgisayarların insan davranışlarını taklit etmeye çalışarak, sorulan sorulara çok daha mantıklı ve doğru cevaplar vermesini sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka, Artificial Intelligence ya da “AI”, bilim ve teknoloji camiasının uzun yıllardır üzerinde çalıştığı bir kavramdır.Makinelerin, bilgisayarların ya da robotların insanlar gibi davranması amaçlayan bu kavram,aslında çok da uzak olmadığımız bir teknolojidir.Yapay zekanın birçok örneğini çevremizde görebiliriz,bu konuda verebileceğimiz en tanıdık örnek Google algoritmalarıdır.Ayrıca Apple’ın geliştirdiği Siri de bir Yapay Zeka ürünüdür.

Yapay Zeka ile Makine Öğrenimi Aynı Şey Midir?

Ayrı şeylerdir fakat birbirinden beslenen kavramlardır.Makine öğrenimi; istatistik, olasılık kuramı, veri madenciliği (Data Mining) ve Yapay Zeka gibi kavramların beslenmesini amaçlayan bir yöntemdir.Makinelerin bir konsepti anlamasını sağlayabilmek için kullanılan yüzlerce algoritma sonucu ortaya bir “öğrenme” çıkar.Bir bilgisayarın satrançta dünya şampiyonu olmasını yapay zeka sağlarken,satrancın teknik ve taktiklerini anlamasını sağlayan makine öğrenimidir.

Google, RankBrain algoritmasıyla artık ne aradığımızı ya da ne öğrenmek istediğimizi daha da iyi anlamaya çalışarak,daha iyi yanıtlar vermeyi amaçlıyor.Aynı zamanda hali hazırda kullanılan yüzlerce algoritmayla birlikte kullanılacak olan RankBrain, gelecekte “Arama Motoru” kavramını artık “Arama İnsanı” kavramına dönüştürebilir.

Genel anlamda örneklemeye çalışırsak, sorduğumuz basit ve karmaşık sorulara cevap vermek için programlanmış olan Google RankBrain, gelecekte yapacağımız bir arama sorgusu için daha etkili sonuçlar vermeyi amaçlıyor.

Google’dan Greg Corrado (Kıdemli Araştırma Görevlisi) birkaç temel noktaya değinerek RankBrain algoritmasını açıklamaya çalışıyor:

  • Google RankBrain, Google Panda ve Google Penguin‘den sonra üçüncü en önemli sıralama faktörü olacak.
  • Birkaç aydır üzerinde çalışılan algoritma, bir anda değil, zamanla devreye girecek.
  • RankBrain, Google tarafından geliştirilen yapay zekayı kullanarak kullanıcı hareketlerini anlamak için matematiksel bir dil kullanacak.
  • RankBrain tam olarak anlayamadığı bir kelime ya da bir kelime dizisiyle karşılaşırsa, benzer anlamlara gelen terimleri tahmin etmeye çalışacak.
  • RankBrain daha önce hiç karşılaşılmamış türden arama sorgularını da anlamaya çalışacak.
  • RankBrain hangi arama sorgusunun hangi sonuçla eşleşeceğini tahmin etmek konusunda insanlardan daha iyi tahminler yürütebilecek
  • Google RankBrain, kendi kendine öğrenebilen ilk Google algoritması olacak.
  • Google RankBrain’i kapatmak, Wikipedia’nın yarısını ortadan kaldırmak gibi olacak.
  • RankBrain o kadar efektif ki, Google Mühendisleri bile nasıl çalıştığına hayret edecek.
  • Makine öğrenimi şu an Google’ın en önemli odak noktası. Öyle ki zamanla Google bu konuda geliştirmeler yapmak için büyük çaba harcayacak.

Peki Google yapay zekayı da aşıp bir insana dönüşseydi neler olurdu? Hep birlikte izleyelim:

2 Yorum. Yeni Bırakın

adamlar yapımış helal olsun bizede nimetlerinden yararlanmak düşer

Cevapla
Şehirler arası nakliyat
24 Haziran 2020 12:45

Gerçektende yerinde olmuş emeği geçenler içijn gurur kaynağı. Başarılarr…
Şehirlerası evden eve nakliyat

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>