Referring Domains ve Linked Domains Farkı - Net Hareket

Referring Domains ve Linked Domains Farkı

Geçmiş dönemler de başka bir web sayfasının bizim adımıza yönlendirme yapması yeterliyken artık zamanla bu durum değişmeye başlamış ve ana sayfalara / iç sayfalara yönlendirme yapılmaya başlanmıştır. Önceleri sadece web sayfalarına yeterli backlink alımları söz konusu iken artık şimdi Referring Domains ve Linked Domains kavramları birbiriyle uyumlu hale dönüşmüştür.

Referring Domains / Linked Domains Nedir ve Aralarındaki Uyum Nasıl Oluşmaktadır?

Referring Domains, web sayfanızın kaç tane link yönlendirdiğine bakmaksızın sayfanızı öneren bir web sayfasıdır. Sektörde bilenen adıyla “Backlink” işlerinizin sonucunda ortaya çıkan tavsiye edildiğiniz web sitelerinin sayılarını bildirir.

Bir diğer başlığımız olan Linked Domains ise, size ait olan web sitenizden yönlendirme yaparak tavsiye ettiğiniz web sitelerinin genel toplamını ifade eder. Bu açıklamada yapılan yönlendirmelerin hepsini ‘Dofollow’ olarak düşünmeliyiz. ‘Nofollow’ olarak yaptığınız yönlendirme işlemleri her ne kadar Linked Domains kategorisi altına girse de kendi web sitenizin SEO puanına etki etmez.

Domain name search Address find
Referring Domains’ den Hangi Amaçla Backlink Alınır?

 

İki Amaç İçin Kullanılmaktadır;

  1. Sitenin yoğunluğunu arttırmak.
  2. Google sıralamasında üst sıralarda yer alabilmek.

Sitenize Referring Domain’den yönlendirme işlemi yaparken Backlink ler yukarıda belirttiğimiz iki işlemi de yapması için en doğru seçenek olacaktır.

Belirttiğimiz üzere daha önceden birkaç backlink almanız yeterli sayılıyordu fakat artık herhangi bir web sitesinin aldığı backlink sayıları değerlendirilmeye alınmamaktadır. Herhangi bir web sayfasından ne kadar sıklıkla ve hangi kelime anahtarlarından oluşan metinleri aldığınız önemli hale gelmiştir.

SEO çalışması için aldığınız backlinklerin hangi koşullarda verildiği ve nasıl bir durumda olduğu da oldukça önemlidir. Referring Domains’lerden aldığınız backlinkler eğer nofollow altında ise, Referring Domains’den aldığınızın yönlendirmeler hiç bir anlam ifade etmez.  Bu tarz bir yönlendirme site trafiğinizi arttırabilir ancak Google sıralamasında olumlu veya olumsuz bir etki yaratmayacaktır.

 

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>