SEM (Search Engine Marketing) Nedir? - Net Hareket

SEM (Search Engine Marketing) Nedir?

SEM-google-adwords

SEM (Search Engine Marketing)

SEO’nun pazarlama iletişiminde ki faydaları oldukça fazladır. Kurumların büyük çoğunluğu SEO’yu pazarlama departmanlarından bağımsız oluşturuyor.

Pazarlama departmanlarında çoğunlukla sosyal medya üzerine gidilmekte yada Twitter ve Facebook üzerinden  çalışma yapılmakta. Ancak unutulan bir şey var ki o da yeni müşteriler edinmek istendiğinde ilk olarak arama motoru kullanılması.

İşte tam bu noktada SEM yani ‘’Arama Motoru Pazarlaması’’ sektörü devreye giriyor. SEM, web sitelerinin arma motorlarında görünürlüğünü arttırmak için oluşturulmuş bir sektördür.

sem

SEM Nedir?

SEM, SEO ve tüm ücretli aramaları (reklamlar, ücretli kapsamalar (paid inclusions) vb.) kapsayan kocaman bir sektördür. SEO ve SEM aslında birbirini tamamlayan iki kavramdır. İkisi için de etkili bir anahtar kelime oluşturmanız ve analiz etmeniz gerekiyor. Değişen koşullar olduğu zaman da ikisinin de güncellenmesi gerekiyor.

Peki Etkili Bir SEM İçin Yapmamız Gereken Şeyler Nelerdir?

Aşağıda SEM için yapılacak bazı başlıklar yer almaktadır:

  • Hedef kitlenizi iyi belirlemelisiniz.
  • Olduğunca iyi bir “Anahtar Kelimeler” listesi yapın ve bu listenizi Google Keyword Selector, Yahoo Keyword Selector gibi araçlarla denetleyin.
  • Var olan güncel sıralamanızı takip edin.
  • Web sayfanızı tasarım, mimari ve içerik açısından etkileyici tasarlayın.
  • Olduğunca iyi bir “Website Grader” ile web sayfanızı değerlendirin. (Website Grader aracı, Sem konusunda eksikleriniz veya öncelikleriniz varsa sizi uyarabilir yada yönlendirebilir.)
  • Wiki, bloglar, Youtube vb video-fotoğraf paylaşım sitelerinde web sayfanıza yer verin. Link verme işlemi ve site ortaklıklarını takip edin.
  • SEM Optimizasyonu sağlayan bir başka içerik olan Content Management System(Yönetim Sistemi) ile yazılımları ve pluginleri kullanın.
  • Arama motorlarına tıklama başına reklam veriyorsanız, anahtar kelimelerin ve reklamların hangisinin daha fazla tıklanma oranı olduğunu test edin.
  • Ziyaretçileriniz sayfada kalma sürelerini Google Analytics vb. araçlarla test edin.

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>