SEO Sektörünün Şikayeti: Güven - Net Hareket

SEO Sektörünün Şikayeti: Güven

seo

İnternet üzerinden ticaret yapanların en büyük yardımcısı ve gelirlerinin önemli bir kaynağı Seo sektörüdür.Bu nedenle binlerce orta ve büyük ölçekli firma veya şahıs SEOya yatırım yapar.Bir arama motorunda, kendi sektörünüzle alakalı yapılan aramalarda üst sıralarda görünmek sektörde lider olmakla neredeyse eşdeğer bir kavramdır.Durum böyle olunca SEO kaçınılması imkansız bir yatırım aracı haline gelmektedir.

Türkiye’de başlangıcı son 4 – 5 seneye dayanıyor olsa da, son bir kaç yıl en büyük aşama kaydettiği dönemdir. Yüzlerce seo sitesi açıldı ve firmalar seo branşını bünyesinde bulundurmaya başladı.Fakat önümüzdeki senelerde bu sektör daha rekabetli ve internet üzerindeki payı daha fazla olmaya başlayacak.

SEO’yla alakalı birkaç makale okuyan kişiler veya kurumlar, kârlı ve bir o kadar da zor olan SEO sektöründe yer almak için adım atarlar.Birçok web tasarım firması, hali hazırda bulunan web tasarım müşterilerine SEO pazarlamak için bu sektöre girerler.Tabi ki %99 u ticari kaygılarla yapılan bu girişimin çoğunun sonu hüsrandır.

Son günlerde bu yönde artan spam mailler,müşterilere tek tek telefonla ulaşıp seo pazarlamaya çalışılması bu sektörün kötüye kullanıldığı ve maalesef müşterilerin daha kolay kandırıldığı yöntemlerdir. Bu nedenle mutlaka ve mutlaka size mail veya telefonla ulaşarak seo pazarlamak isteyenlerden uzak durmanız gerekmekte.Birçok firma yaptıkları seo çalışmalarında legal ve etik olmayan yöntemler kullanıyor ve bunun dışında kendilerini hiçbir şekilde bağlamadıkları formatlarda sözleşme yapıyor. Yapılan sözleşme ve çalışmalar incelendiğinde amaç : maliyetsiz kar elde etmek olduğu anlaşılmaktadır.

Bir SEO Firması Nasıl Belirlenmelidir

Referanslar

Seo firmalarının mutlaka tüm referanslarını istemeli ve yaptığı çalışmaları tek tek kontrol etmelisiniz. Firma veya şahısların verdiği referanslar üzerinde yer alan iletişim bilgilerinden site sahiplerine ulaşarak, o sitenin seo çalışmasının gerçekten görüştüğünüz firma tarafından yapıldığına emin olmalısınız.

Yalnız referansı doğrulamak da çalışmanın etik bir çalışma olduğunu doğrulamaz. Verilen referans sitelerin backlinkleri incelenerek, hacklink (siteler hacklenerek alınan gizli linkler), link satın almak, geçici linkler ve spam linkler gibi legal olmayan çalışmaların yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir.

Referans sitelerin yanı sıra seo çalışması yapan firma ve şahıs sitelerinin de backlinklerini detaylı bir şekilde incelemelisiniz.Çünkü bu sektördeki birçok seo sitesi ne yazık ki hacklinkle ve black hat seo ile üst sıralara çıkmaya çalışmaktadırlar.

Seo çalışmasında verilen linklerin kaynağı kesinlikle seo firmasının elinde olmamalıdır. Birçok seo firması elinde backlink amaçlı kullanmak üzere paravan siteler bulundurmaktadır ve seo çalışması için anlaştığı sitelere, elindeki paravanlar üzerinden linkler vermektedir. Anlaşma sonlandırıldığında veya seo çalışması yaptıran taraf çalışmaya devam etmek istemediği taktirde, eklenen tüm linkler kaldırılırsa, sağlanan seo faydası tamamiyle yitirilmiş olur. Dolayısıyla kesinlikle kalıcı değil geçici bir seo çalışması yapılmış anlamına gelir. Bu durum çoğu zaman karşımıza, firmaların müşterilerini kendilerine sürekli muhtaç ederek bağlamak için yaptıklarını görebiliyoruz.

Yapılan seo çalışmalarında backlink kaynakları geçici ve seo firmasının kaynaklarında olmamalıdır. Ağırlıklı tanıtım yazılarından ve doğal çalışmalardan oluşmalı. Forumlar, bloglar, sosyal medya, imelemeler vs.

Diğer önemli nokta ise, o firmanın seo gibi sektöre ait zor kelimelerde kaçıncı sırada olduğudur. Eğer bir firma doğal arama sonuçları yerine reklam aracılığıyla listeleniyorsa, bunun karşılığı sadece kandırmacadır.

Seo Sözleşmesi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Sözleşmede Aşağıda madde madde belirtilen önemli unsurlar mutlaka yer almalıdır.

 • Seo çalışması yapılacak site
 • Seo çalışması yapılacak anahtar kelimeler ve hedefler
 • İlerleme garantisinin olması
 • Her ay düzenli ilerleme sağlanamaması durumunda yapılacaklar
 • Siteler verdiğiniz konumdan daha geriye giderse veya site filtreye girerse cezai yaptırımı ne olmalı
 • Yapılacak çalışmaların kalıcı olması sağlanacak mı
 • Sözleşme süresi bittikten sonra veya anlaşma bittikten sonra o tarihe kadar yapılan tüm çalışmaların kalıcı olması sağlanacak mı? Yapılan çalışmalarda herhangi bir azalma olursa cezai yaptırımı ne olacak?
 • Sizin sektörünüzde ikinci bir firma ile veya ikinci bir aynı anahtar kelimeli site ile anlaşma yapmaması gerekiyor.
 • Yapılan çalışmalarda programlar, hacklinkler vs. gibi etik olmayan yöntemler kullanılmamalı. Çalışmaların tamamı olmasa bile büyük çoğunluğu %85 – 90 manuel yani (programsız) elle doğal bir şekilde yapılması.
 • Profil ve blog backlink yöntemlerinden hiçbirinin kullanılmaması gerekiyor.
 • Yapılan seo çalışmalarında backlink kaynaklarının %85- 90 ı Türkçe dil ile yayın yapan siteler üzerinden olması gerekiyor.
 • Yapılacak çalışmalarla ilgili düzenli raporların sunulması
 • Üst sıralara ulaştıktan sonra 6 ay boyunca o konumlarının korunması ve bunlar için ek ücret talep edilmemesi.

Birçok firma seo ve web tasarım işini bir grup çalışması olarak görüyor.Fakat ikisi de tamamen uzmanlık gerektiren özel sektörlerdir.Müşterilerin bu talepleri ve ticari kaygılar birleştiğinden birçok web tasarım firması seo işine de girmeye başlar.Durum böyle olunca müşteri birçok yönden kalıcı olarak firmaya bağlanır.Seo çalışmasını işinde uzman birine yaptırmak istese dahi aşağıdaki başlıca web tasarım çalışması sorunları sebebiyle eli kolu bağlanır.

 • Domainin tescilinin web tasarım firmasına ait olması,
 • Hosting bilgi ve yetkilerinin web tasarım firmasına ait olması ve geçersiz mazeretlerle bu bilgilerin verilmemesi,
 • Siteye ait dosya veya yedeklerin site sahibine verilmemesi,
 • Sitelerin sıralamasının düşmesi uyarısı gibi birçok yanlış yol izlenebilmektedir.

Aşağıda özelliklerini listlediğimiz bazı seo çalışması yapan şahıs ve kurumlardan uzak durmanızı veya temkinli yaklaşmanızı öneriyoruz.

 • Referans Sunmayan
 • Google ile ortaklığı veya anlaşması olduğunu iddia eden
 • Sözleşme yapmayan (yukarıda belirtilen maddeleri eklemeyen)
 • Yıllık olarak dayatıcı maddelerle sözleşme yapan
 • İlk sıra garantisi veren
 • Seo çalışanı sayısı 7 den az bulunan
 • Seo deneyimi olmayan ve sektöre yeni giren şahıs/firmalardan
 • Kendi sitelerinin seo optimizasyonu iyi durumda olmayan
 • İletişim bilgileri (sabit telefon, cep telefonu, mail adresleri, firma adresleri bulunamayan) ve sitelerine ait whois bilgileri bulunmayan

firma ve şahıslardan uzak durunuz.

Bu yazı tamamen sektörde sıkça karşılaşılan sorunlara yönelik olarak yazılmıştır.Yazının amacı tamamiyle sektördeki seo çalışması yapmayı düşünen firmaları bilgilendirmek ve seo çalışması yapanlara yol göstermektir.

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>