SEO’ya Etki Eden Sayfa Uzantıları

1520x550

SEO çalışması için sitelerin en çok merak ettiği konulardan birisi de sayfa uzantı yapısıdır. Sitelerin sayfa uzantısı olarak .html , .php, .asp, yada bunlardan hiçbirini kullanmaması olanaklarını ele alarak hangisinin daha faydalı olduğunu bu yazımızda okuyabilirsiniz.

Sayfa uzantısı olarak birçok forum ve sayfa .html kullanılmaktadır. Bunun nedeni olarak da, sitenin statik bir yapıda gösterilmesi Google için daha değerli olduğu belirtilmektedir. Bu bilgi uzun süredir pek çok site tarafından doğru olarak kabul edilip uygulanmışsa da , işin gerçeği böyle değildir.

Site url adresi karakter sayısı olarak ne kadar kısa olursa o kadar hatırlanması kolay olur, aynı zamanda SEO açısından da o kadar önemlidir. Bu nedenle yayınlanan paylaşılan yazı başlıkları ne kadar uzun olursa olsun, yazıların urlsi her zaman kısa ve sade tutulmalıdır. Yazı urllerine son ekler de dahildir.

Bir yazının .html ile sonlanması ekstradan 4 karakter daha uzun olmasına sebep olması nedeniyle SEO açısından daha zayıf bir konuma gelecektir. Bir site hangi kodlama diliyle yazılmış olursa olsun .htaccess dosyası ile uzantısı değiştirilebilir. Google bunun farkında olduğu için sitelerin html veya php uzantısını dikkate almamaktadır. Bu nedenle, sitelerde .html kullanmamızın bize bir faydası yoktur.  SEO açısından hiçbir faydası olmadığı gibi urlnin uzun tutulması SEO açısından sitenin kalite puanını aşağılara indirmektedir.

1 Yorum. Yeni Bırakın

Çok uzun uzantı, çok faydalıdır mantığının ne zaman son bulacağını merakla beklemekteyiz.

Yüreğinize sağlık…

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>