Wordpress İçin AMP Eklentileri'nin Önemi - Net Hareket

WordPress İçin AMP Eklentileri’nin Önemi

Amp Eklentileri WordPress  sitenizde mobil sayfalarınızın  (Google accelerated mobile pages)  hızlanmasına olanak sunar. Günümüzde, internet üzerinden gerçekleştirilen etkileşimin büyük bir kısmı mobil cihazlar tarafından yapılmaktadır. Sokakta yürürken, sohbet arasında yaptığımız kaçamak internet ziyaretlerinde yavaş açılan web sayfalarına hangimizin tahammülü var ki ? Zamanımız kısıtlı, hemen  her işimiz hallolsun  istiyoruz. Yapılan araştırmalar ise şunu gösteriyor; mobil cihazlardan yapılan web sitesi ziyaretlerinde, web sitesi yavaş açılıyorsa web sayfasını hemen terk ediyoruz.

Bunun için Google’ın çözümü ise şu; mobil sayfaların daha soft versiyonları yapılsın, ben bunları dizinime ekleyeyim. Ardından ziyaretçilere kendi altyapım üzerinden dizinime eklenen sayfaları gösterebileyim. Bu sayade sayfa açılış hızını 1 saniyeden kısa bir süreye düşürüp web saiteme ziyareti çoğaltabileyim. AMP projesinin en kaba anlatımı bu olabilir.

WordPress İçin Ücretsiz AMP Eklentileri

AMP

amp-for-wordpress-600x194

Aoutomattic’in geliştirdiği, WordPress için yapılan ilk AMP eklentisidir. Etkinleştirdikten sonra Sayfalarınızı otomatik oluşturur ve arama sonuçlarında görüntülenmeye hazır hale getiriren bir eklentidir. Ancak çok daha özelleştirme seçenekleri, Analytics kodu(AMP için farklı bir kod kullanılıyor) ve Adsense kodu yerleştirmek mümkün değil. Yani AMP sayfalarınıze gelen kullanıcıları ölçemiyorsunuz ve bu sayfaları sitenize özel olarak düzenleyemeyebilirsiniz. Ama  sizlere daha güzel bir haberim var, Yoast eklentisi, bunun için bir eklenti yapmış ve Özelleştirme ve Analytics kodu ekleme seçeneklerini eklemiş. Bunun için hem AMP eklentisini hem de Glue for Yoast SEO & AMP eklentisini kullanmak durumunda kalabiliyorsunuz.

AMP Supermacy

AMP Supremacy, web sayfalarınıza, yayınlarınıza, kategorilere ve hatta etiketlerinize kolayca AMP özelliği eklemek için yapılandırılabilir tek tıklamayla olan bir kurulum eklentisidir. Özel tasarım özellikleri, başlık başlıkları ve makaleleriniz için başlık logosu, favikon ve renk stillerini kapsayan bir eklentidir.

AMP Supremacy

WP AMP Ninja

WP AMP Ninja, Accelerated Mobile Pages (AMP) için destek sağlayan bir premium WordPress eklentisidir. Bu eklentiyle, WordPress web sitenizi AMP dostu hale getirebilirsiniz. Eklenti, Google AdSense’e ve Google Analytics’e destek sağlar. WP AMP Ninja’nın herhangi bir ek yapılandırmaya ihtiyacı yoktur, sadece kurup, etkinleştirmeniz yeterli.

wp-amp-ninja-600x313

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>