WordPress için Cache Eklentileri

WordPress altyapısını kullanarak oluşturduğunuz web siteniz için olmazsa olmazlardan birisi önbellekleme eklentisi (Cache eklentisi) dir. Sebebi ise satın aldığınız web barındırma hizmeti yani Hosting hizmeti genellikle paylaşımlı sunucular olduğu için hızının yavaş olma ihtimali vardır ve sitenize giriş yapan ziyaretçiler çoğaldıkça sitenizin hızı daha da yavaşlamakta ve bazı zamanlarda yayından düşmeler bile yaşanmaktadır. Bundan dolayı da Hosting sunucunuzu çok iyi almanız gerekmekte yada WordPress sitenizi çok iyi Cache optimizasyonuyla kurmanız gerekmektedir. WordPress sitenizi kurduğunuzda ilk yapmanız gereken işlemlerden biriside Cache eklentisini kurmaktır.

Cache eklentileri güçlü WordPress sitenizi statik HTML’e çevirir ve sitenizi ziyaret eden kullanıcılara onu gösterir. Bu işlemlerde statik HTML yüklenmesi daha hızlı olduğu için kullanıcılar web sitenizdeki sayfalara daha hızlı ulaşabilirler.

Cache Eklentisine Neden İhtiyacınız Var?

Bir kullanıcı sayfanızı ziyaret ettiğinde, barındırma sunucunuzda sayfanızın görüntülenmesi için farklı komut dosyaları ve WordPress veritabanında işlemler yapılarak sayfa oluşturulur ve kullanıcıya iletilir. Bu görüntü oluşturma işleminde geçen zamanı en aza indirmek ve yükleme hızını artırmak için Cache eklentisine ihtiyaçımız vardır.

Web sayfanız büyüdükçe, istek sayısı da artacaktır ve kullanıcı sitenizi ziyaret ettiğinde, özellikle siteniz paylaşılan bir sunucuda yer alıyorsa, sunucudaki yük nedeniyle veritabanına bağlanırken hata sayfalarıyla karşılaşabilirler.

WordPress Cache eklentisini kurduğunuzda; web sitesindeki içerikler otomatikmen  HTML olarak oluşturulacaktır ve kullanıcıya en kısa sürede gösterilecektir.

 

WordPress için en iyi Cache eklentilerini sizler için sıraladık.

 

W3 Total Cache

Sayfanızın performansını büyük ölçüde düzeltmenize yardımcı olacak en iyi eklentilerden birisi de WordPress Cache eklentisidir. Varsayılan ayar, yeni başlayanlar için yeterlidir. Bununla birlikte kullanabileceğiniz bazı gelişmiş ayarları da mevcuttur.

Sayfa önbelleğine alma işleminden nesne önbelleğine alma işlemine, CDN ‘den code ve resimleri çekmeye kadar bir çok özelliği vardır. Bu eklenti sitenizin performansını artırmak için çok kapsamlı seçenekler sunmaktadır.

w3-total-cache-settings_kWC9vm6

WP Super Cache

WordPress için başka bir Cache eklentisidir. WordPress kullanıcıları için kullanımı ve yapılandırması çok basit bir Cache eklentisidir. Cache ayarlarında işaretlemeniz ve seçmeniz gereken yapılandırmalar önerilen ayarlarla birlikte geliyor ve işinizi çok kolaylaştırıyor.

WP Super Cache, arayüzü ve kolay ayarları sayesinde, en popüler ve en yaygın kullanılan Cache eklentilerinden biridir.

Eklentinin sadeliği yüzünden bu önbellek eklentisini seven bir çok WordPress kullanıcısı vardır, yapmanız gereken tek şey önerilen seçenekleri işaretlemek ve ayarları kaydetmektir. Ayrıca, diğer birçok önbellek eklentisine oranla daha az sunucu alanı kullanır.

Screen-Shot-2015-06-04-at-16.30.26-e1433431888853-600x252

Fresh Performance Cache

WordPress için sitenizde kullanabileceğiniz bir özel önbellek eklentisidir. Bu eklenti, basit yönetici arayüzü ile gelir ve birçok Cache eklentisinin aksine, yönetici sayfasında can sıkıcı reklamlar barındırmaz.

CSS ve JS dosyalarını küçültür. Ayrıca, gzip sıkıştırmasının avantajlarından faydalanır. Etkinleştirmeden sonra, eklenti seçeneği ve eklenti arayüzünde güncellemeler mevcuttur.(ayarların altında yer almakta)

fresh-performance-cache_v1.0.6_preview_2014-06-24-08-17-43

Wp-Rocket

Wp-Rocket premium Cache eklentisidir, çok başarılı ve kullanıcı dostu olduğu kesinleştirilmiştir. Bu eklenti sayfanızın hızını arttırmanıza ve sayfayı ziyaret eden kişilere eşsiz bir deneyim sunmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, GZIP sıkıştırma seçeneği, CDN, Google font optimizasyonu, DNS prefetching, Çoklu alan uyumluluğu ve çok daha fazlasını sunar.

wp-rocket-210

Hyper Cache

Hyper Cache, 60k yüklemeye ulaşmış oldukça popüler olan başka bir Cache eklentisidir. Ayarları çok kolay oluşturulan bir eklentidir. Bu eklenti, önbellekği oluşturulmamış sayfalar için anında önbelleği oluşturur ve bu da sitenizin genel performansını artırmaya yönelik yardım sağlar.

HyperCache-194

WP Fastest Cache

Sitenizin performansını artırmanıza yardımcı olacak WP Fastest Cache nispeten kolay ve basit eklentidir.

WP Fastest Cache eklentisi, sayfanızın Javascript ve CSS dosyalarını küçülterek sayfanızını hızlandırmak için çeşitli seçenekler sunar. En iyi yanı ise, sistem otomatik olarak bunu yapacağından dolayı sitenizin .htacces dosyasını düzenlemek zorunda olmamanızdır.

Ayrıca, sayfanızı hızlandırmanıza yardımcı olacak dosya boyutunu en za indirmek için Gzip Sıkıştırma’yı kullanmanızı sağlar. Ayrıca,sayfanızını oluştururken ek zaman kazanmak için tarayıcı önbelleklemeyi silebilirsiniz.

step-1-wpfc-main

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>