XML nedir? Hangi Amaçla Kullanılır? - Net Hareket

XML nedir? Hangi Amaçla Kullanılır?

XML, internetten yararlanarak veri alışverişi yapan sistemler ve platformlar arasındaki veri iletişimini standart hale getirmek için oluşturulan bir işaretleme dilidir. İngilizce karşılığı ‘’Extensible Markum Language’’ olan XML, Türkçeye ‘’Genişletilebilir İşaretleme Dili’’ olarak girmiştir. XML’in çıkış tarihi Microsoft’un .Net teknolojisinin çıkış tarihiyle aynı olduğu için çoğu kişi tarafından Microsoft tabanlı bir teknoloji olarak bilinmektedir. Ama sanılandan ziyade bu teknoloji W3C (World Wide Web Consortium) tarafından tasarlanan bir veri iletişim standartıdır.

XML’ e neden ihtiyaç duyulmuştur?

XML standartı oluşturulmadan önce, bir yazılımda yada veritabanında kullanılan verilerin başka bir ortama taşınması esnasında birçok problem ortaya çıkabiliyordu. Tasarlanan bu sistem ve fonksiyonların işlem bitiminde başka alanlarda kullanılması pek mümkün değildi.  Bu durumun önlenmesi amacıyla standart bir veri iletişim teknolojisinin oluşturulması gerekliliği üzerine XML dili yaratılmıştır.

XML’in temel özellikleri nelerdir?

XML, HTML gibi bir işaretleme dilidir. Fakat XML’de kullanılan etiketlerin farkı HTML tarafından kullanılan etiketlerin kişiler tarafından belirlenmesidir. İsimlendirme konusunda kararı size bırakan bırakan XML, diğer konulardaki kurallarda epeyce katı ve kesin kuralcıdır.

11

XML Dilinin Kullanım Yerleri

XML dili günümüzde veri iletişimiyle ilgili her alanda kullanılmaktadır. Günümüzde XML teknolojisi, web siteleri için site haritası oluşturmada, veritabanlarının aktarılması, yazılım paketleri içerisindeki bağımlılıkların oluşturulması, finansal verilerin toplanması, dosya sistemlerinin düzenlenmesi, bilimsel içeriklerin depolanması gibi alanda kullanılır.

Bir XML dosyasının içeriği neye benzer?

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

<?xml version=“1.0” encoding=“utf-8″?>

<kullanicilar>

        <kullanici id=“1”>

                <ad>Mehmet</ad>

                <soyad>Kaya</soyad>

        </kullanici>

        <kullanici id=“2”>

                <ad>Ali</ad>

                <soyad>Yılmaz</soyad>

        </kullanici>

        <kullanici id=“5”>

                <ad>Neşe</ad>

                <soyad>Ertaş</soyad>

        </kullanici>

        <kullanici id=“8”>

                <ad>Büşra</ad>

                <soyad>Yavuz </soyad>

        </kullanici>

</kullanicilar>

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>