1 Milyon kişi tarafından indirilen sahte Whatsapp Uygulaması

sahte-whatsapp-061117

Reddit kullanıcıları tarafından tespit edilen sahte WhatsApp uygulaması 1 milyonu aşkın kişi tarafından yüklendi. Sahte bir uygulama nasıl bu kadar çok kişi tarafından yüklenebilir diye düşünmüş olabilirsiniz ama Google Play’de onay almış bu uygulamanın şirket ismi de dahil olmak üzere her detayı gerçek WhatsApp uygulamasından kopyalanmıştır.

Gerçek Whatsapp’la arasındaki tek fark, şirket isminin sonunda bulunan bir harf boşluk olduğundan normal olarak milyonlarca kişi bunu farketmemiş. Uygulamayı indirenler sadece reklamla dolu bir erkan gördüklerinde uygulamanın sahte olduğunu anlamışlar.

Bu yöntemin yeni bir yöntem olduğu söylenemez. Konuyu araştıran Reddit kullanıcıları boşluk ve noktalama işaretlerinden yararlanan en az 7 tane daha sahte WhatsApp uygulamasının olduğunu belirtiyor. Dolandırıcılar sadece WhatsApp uygulaması haricinde, popüler oyunlar ilk sırada olmak üzere bir çok farklı uygulamadan faydalanmaya çalışıyor. Dolandırıcılar, benzer bir yöntemle Pokemon GO oyununu kullanarak bir çok kişinin telefonuna virüs bulaştırmayı sağlamıştı.

Google Play’in bu sahte uygulamalar konusunda gösterdiği bu dikkatsizlik bir çok kullanıcının zarar görmesine sebep oluyor. WhatsApp gibi popüler bir uygulamanın marka kimliğini korumayı başaramayan Google’ın bunu “rekabet” yüzünden yapmış olabileceği düşünülüyor çünkü WhatsApp, Google’ın en büyük rakiplerinden Facebook’un sahip olduğu ortamlardan birisi.

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>