2016 Google Penguen Güncellemesi - Net Hareket

2016 Google Penguen Güncellemesi

googlepenguen

Google Penguen Algoritması’nın güncellenmesiyle ilgili  güncellemenin gerçek zamanlı olarak uygulanacağı ve zamanla çalışmaya devam edeceği merak konusuydu.Google Webmaster Trend Analisti Gary Illyes, Stone Temple yetkilileriyle yaptığı söyleşide Penguen algoritmasıyla ilgili önemli bilgiler verdi. Gelin hep birlikte gerçekleşmesi beklenen Google Penguen Algoritmasının detaylarına bakalım.

Google Penguen Algoritması Nedir?

Google Penguen Algoritması, Google Arama Algoritmalarının bir parçasıdır. Geliştirilme amacı otomatikleştirilmiş, satın alınmış ve SPAM niteliği taşıyan yani  Google yönergelerini ihlal eden link kazanma yöntemlerini tespit etmek için geliştirilmiştir. Google haksız trafik ve kazanç sağlamasını önlemek ve adil bir arama deneyimi yaşatmak için bu tür yöntemlerdeki Web sitelerini sıralamada geriye atar veya dizinlerden çıkarır.

Google Penguen’in amacı satın alınmış linkleri veya belirli link ağlarını tespit etmektir ve günümüzde bu konuda oldukça başarılıdır. Tespit edilen Web sitesi ile sayfalar arama sonuçlarında görünürlük kaybı yaşamakta bu yüzden organik trafik açısından çok büyük kayıplar yaşanmaktadır. Bu nedenle site genel olarak trafik ve diğer sayfalarıyla birlikte sıralama kaybetmektedir.

Penguen Algoritması sayesinde “Black Hat SEO” konseptine dahil olan spam linkleri tespit eder ve cezalandırılır. SPAM linklerle haşır neşir olmanın iki farklı yolu vardır; bilerek ve farkında olmayarak:

  • Eğer Google Penguen Algoritmasının tespit ettiği türden bağlantılar aldıysanız ve Google cezasıyla karşılaştıysanız, bir sonraki Penguen Algoritma güncellemesini beklemelisiniz. Bu açıdan bakarsak Penguen Algoritmasının güncellenme sıklığı cezalandırılmış Web siteleri için kritik bir önem taşımaktadır.
  • Farkında olmadan da bu linklere sahip olabilirisiniz, spam niteliği taşıyabilecek birden fazla link aldığınızı farkederseniz, Google Search Console’da yer alan  “Bağlantıları Reddetme” aracını kullanabilirsiniz. İsterseniz bağlantının yer aldığı Web sitesinin yöneticisiyle iletişim kurabilirsiniz, eğer yanıt alamazsanız Google Search Console’daki talebinizi beklemek zorundasınız.

Sonraki Penguen Güncellemesi Ne Zaman?

En son 17 Ekim 2014 tarihinde güncelleme alan Penguen Algoritması, bir buçuk yıldır büyükbir  güncelleme almadı ama küçük güncellemeler almaya devam etti. Sonraki güncellemenin “gerçek zamanlı” olacağı ve 2015 yıl sonunda yayınlanacağı söyleniyordu fakat beklenen güncelleme ertelendi. Yani bu yıl büyük bir Penguen Algoritma güncellemesi gerçekleşebilir, ek olarak Gary Illyes yeni güncelleme için 2016 yılının ilk çeyreğini hedeflediklerini ekliyor.

Gary Illyes’in güncellemeyle ilgili açıklaması şöyle:

“Algoritmayla ilgili birçok test yapmaya devam ediyoruz ve memnun kalana kadar güncellemeyi yayınlamayacağız.”

Bu ifadeye bakarak şunu söyleyebiliriz; bir sonraki güncelleme oldukça etkili olacak ve hazırlıklı olmakta büyük fayda var. Eğer hazırlıksız yakalanırsanız, kendinizi geri dönülmesi zor bir noktada bulabilirsiniz…

Güncellemenin Gerçek Zamanlı Olması Ne Anlama Geliyor?

Google yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre algoritma güncellemelerinin gerçek zamanlı olması , büyük güncellemeler yapıldığında duyuru yapılmayacağı anlamına gelmekte. Duyuru çok büyük bir değişikliğe yol açacak bir güncelleme olacaksa yapılacak. Anladığımız kadarıyla artık, Penguen için çok büyük güncellemeler yapılmayacak. Penguen, yapay zeka tabanlı algoritmalar gibi kendiliğinden öğrenecek ve kendini geliştirecek.

Bu durum Web yöneticileri için dezavantajmış gibi görünsede, Gary Illyes algoritmanın gerçek zamanlı olmasının en büyük avantajını da açıklıyor; “Penguen algoritmasının en büyük etkisi, ceza alan Web sitesi ve sayfaların daha hızlı şekilde kurtulabilir hale gelmesi olacak.” Böylece eğer yanlış bir şey yapmamış olmanıza rağmen Penguen cezasıyla karşı karşıya kaldıysanız, durumu düzeltmek için çok fazla beklemeniz gerekmeyecek.

Not: Algoritmanın “Gerçek zamanlı” çalışmaya başlaması, her şeyin anında gerçekleşeceği anlamına gelmiyor. Google siteyi tekrar tekrar taramak ve içeriği tespit etmek için biraz daha zamana ihtiyaç duymaktadır.

Penguen Algoritması ve SEO ilişkisi İle İlgili Son Sözler

Google Webmaster Trendleri Analisti Gary Illyes, Penguen Algoritma güncellemesiyle ilgili birçok açıklama yaptıktan sonra SEO Ajansları ve SEO Uzmanları hakkında da birkaç kelam ediyor:

“Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki, günümüzde SEO ajanslarını ve SEO uzmanlarını ikiye ayırabiliriz: “İyi SEO’cular ve Kötü SEO’cular. Örneğin müşteri olarak bir SEO uzmanının iyi mi kötü mü olduğunu anlamak oldukça zor olabilir. Daha da korkuncu kötü niyetli SEO uzmanlarına denk gelmektir. İyi işler yapan ya da iyi işler yaptığını duyurmaya çalışan SEO uzmanlarına ulaşmak için doğru yolu bulmak zor olsa da, denemeye değer. Eğer mümkünse ajansın ya da uzmanın daha önce çalıştığı müşterilere danışmayı deneyin.”

 

2 Yorum. Yeni Bırakın

tam olarak tarih belli olurmu acaba?

Cevapla

Bekleyişteyiz Sizlere Bilgisini Sunuyor Olucaz.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>