Google Ajax Kullanımını Tavsiye Etmiyor - Net Hareket

Google Ajax Kullanımını Tavsiye Etmiyor

ajax vs google

Google Resmi Webmaster Central Blog‘unda yayınladığı duyuru ile Ajax kodlarının kullanıldığı sayfaların taranması ile alakalı politika değişikliğine gittiğini belirtti.AJAX nispeten eski bir teknoloji olsa da,hala yoğun bir şekilde kullanılıyor olduğundan bu haberi ve olası etkilerini paylaşalım dedik.

2009 yılında yine Google, Webmaster Central Blog’da yayınlanan yazıda, tarama yöntemlerinin Ajax Teknolojisini de kapsaması için çalışmalar yapıldığını belirtmişti.Fakat en son açıklamada, gelişen teknoloji ve modernleşen Web tarayıcılarla birlikte, artık bu teknolojinin taranabilecek durumda olmadığı belirtiliyor.Özellikle kullanıcının gördüğü içerikle, Arama Motoru Robotlarının gördüğü içeriğin farklılaşmasından kaynaklanan bu sorun sebebiyle Ajax kullanımını tavsiye etmeyen Google, modernleşen teknolojiyle birlikte Progressive Enhancment adı verilen yöntemler bütünün kullanılmasını öneriyor.

AJAX Nedir?

Ajax, “Asynchronous JavaScript and XML”  (Asenksorinze JavaScript ve XML) ifadesinin kısaltılmış halidir.Oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan bu yazılım teknolojisi,kullanıcıya birçok rahatlık sağlar.Örneğin bulunduğu sayfayı yenilemeden yeni içeriği görme (-daha fazla- ya da önceki-sonraki gibi) fırsatı tanır.

Kullanıcı, Ajax içeren bir sayfaya girdiğinde, arka planda çalışan kodlar sayesinde sayfa içeriği yavaş yavaş yüklenebilir.Örneğin sayfanın alt kısımlarına doğru ilerledikçe görünmeye başlayan içeriğe rastlamışsınızdır,ya da bulunduğunuz sayfadan ayrılmadan “sonraki” butonuna bastığınızda bir sonraki içeriği görebilirsiniz.Arama motoru robotu, Ajax içeren bir sayfayı taradığında,kullanıcının gördüğü ilk sayfayı tarayabiliyor,örneğin bu sayfada 6 satır kodla karşılaşıyorsa,kullanıcının hareketini takip eden diğer Ajax kodlarını tarayamıyor.Arama Motoru robotunun bir insan gibi davranamadığını düşününce bu durum mantıklı görünüyor.Bu sebepten Arama Motorları kullanıcının ne gördüğünü tam anlamıyla belirleyemediği için dizine eklenen sayfalarda çok fazla hata oluşabilir.

İlk kullanılmaya başlandığı zamanlarda büyük popülerlik kazanan ve rahatlık sağlayan Ajax teknolojisinin artık eskimeye başladığı söylentileri de etrafta dolaşıyor.Modernleşen internet teknolojileriyle beraber, Web 2.0 ve HTML5 akımlarının hızına yetişemeyen bir teknoloji haline gelme ihtimali olan Ajax, Google’ın yaptığı açıklama ile daha da gözden düşebilir.Ancak yıllardır milyonlarca Web sayfasında kullanılan bu teknolojinin tamamen yok olmasının mümkün olamayacağını düşünüyoruz.Ajax en azından uzun bir süre kullanılmaya devam edecektir fakat yeni teknolojilerin kullanılmaya başlanmasıyla ömrünü tamamlayabilir.

Google Developers Rehberlerinde Ajax’ın taranamaz olması konusunda detaylı bilgi yayınlayan Google, Arama motoru robotlarının bir sayfayı nasıl taradığına dair ipuçları veriyor.Google konuyu aşağıdaki gibi özetlemiş:

arama-motoru-robotunun-gördüğü-kod

Yukarıda, Arama motorunun taradığı kod bütününü görüyoruz.

kullanıcının-gördüğü-içerik

Yukarıda ise kullanıcının görüntülediği içeriğin kodlarını görüyoruz.İkisi arasındaki fark, Ajax kodlarıyla içeriğe dahil edilmiş bölümlerin taranamaz durumda olmasından kaynaklanıyor.Örneğin ilk kod bütünününde “octopus” kelimesinin geçtiğini göremeyen Arama Motoru robotu, kullanıcının arama terimine karşılık farklı bir sayfayı getirebileceği için,olumsuz kullanıcı deneyimine neden olacağını söyleyebiliriz.

Konuyla ilgili çok sayıda soru gelmiş olsa da, Google blog’unda seçmece yayınlanmış birkaç soruya biz de göz atalım:

 

  • Soru: Sitemde sizin tavsiyeniz olan _escaped_fragment_ (Ajax dahilinde kullanılan karmaşık URL’lerin #! işaretiyle belirtilerek taranmasını sağlayan yöntem) yöntemini kullanıyorum,bu sebeple sitem Google Botları tarafından artık taranmayacak mı?

Cevap: Hayır.Siteniz taranmaya ve dizine eklenmeye devam edecek ama zamanla gerçekleşecek güncellemeler doğrultusunda gelişen teknolojiyi takip etmenizi ve daha iyi uygulamalara yönelmenizi öneriyoruz.

  • Soru: Ajax’tan vazgeçip daha iyi uygulamalara geçerken sitemi de yenilemek zorunda mıyım? Yeni yönlendirme ve düzenlemeler yapmalı mıyım?

Cevap: Eğer siteniz şimdiki haliyle düzgün çalışıyorsa,hemen bir şey yapmanız gerekmiyor ama yeni bir site oluşturuyorsanız veya mevcut sitenizi yeniliyorsanız, _escaped_fragment_ kullanımından kaçınmanızı öneririz.

  • Soru: Ön Yüklemeli Web Sunucusu ve JavaScript altyapısı kullanıyorum. Herhangi bir sorun teşkil eder mi?

Cevap: Normal şartlarda ön yüklemeli siteler sadece Google için değildir.Aynı zamanda performans ve kullanıcı deneyimi için de geçerli olması gerekiyor.Eğer ön yüklemeli site yapmak istiyorsanız, kullanıcının gördüğü içerikle Google Bot’larının gördüğü içeriğin aynı olduğundan emin olun. Kullanıcının gördüğüyle Google Bot’larının gördüğü arasında farklılıklar olursa, bu durum kurallara aykırı olabilir.

Daha fazla soru ve cevap için ya da kendi sorunuzu sormak için Webmaster Yardım Forumunu ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>