Google Mobil Uygulama Listeleme

Google da mobil uygulama listeleme

Google da mobil uygulama listeleme

Google, Android işletim sisteminin desteğini alarak arama yapılan terimlerle ilgili olabilecek uygulamaları Google arama sonuçlarında göstermek için start verdi . Tüm uygulama geliştiricileri ilgilendiren bu olaya gelin hep beraber bir göz atalım.

Daha önce bahsedilen Google’da Mobil Uygulama İndeksletme konusu nihayet hayata geçti. Artık bir uygulama araması yaptığınızda karşılaşacağınız ilk sonuç uygulama listesi olacak:

uygulama araması mobil uygulama sonuçları

Yukarıdaki ekran görüntüsü, Android işletim sistemi kullanan bir cihazda yapılan aramadan alındı. “Hava Durumu Uygulaması” aramasını yaptığımızda kullandığımız cihazın işletim sistemine ve ekran çözünürlüğüne bağlı olarak arama sonuçlarında belli sayıda uygulama listelenmekte. Böylece Google Play’de bulunan mobil uygulamaların Google arama sonuçlarında listelenmesi ihtimali daha da arttı.

Şu an arama sonuçlarında sadece Google Play uygulamaları çıkmakta. Aynı işlemi iPhone ile yaptığımızda AppStore uygulamalarıyla alakalı herhangi bir sonuç çıkmıyor, arama sonuçları Web sonuçlarıyla aynı:iphone ekran görüntüsü

Android işletim sistemini kullanan kullanıcı sayısı oldukça yüksek. Aynı şekilde iOS işletim sistemine sahip iPhone ve iPad kullanıcıları da yaklaşık rakamlara sahip. Bu kullanıcıların içinde İnternet erişimi olan milyonlarca kişi var ve ugulamanızı bir Google aramasında görmeleri işten bile değil. Eğer henüz herhangi bir şey yapmadıysanız, uygulamanızın Google Play ve / veya AppStore sayfasını optimize etmeniz çok doğru olacaktır.

Ayrıca uygulamanıza ait küçük bir Web sitesi açmayı da düşünebilirsiniz. Eğer böyle bir Web siteniz varsa, sitenizi SEO kapsamında optimize etmeniz, Web’deki ve Mobil’deki görünürlüğünüzü artırmaya yardımcı olacaktır. Daha önce Mobil Uygulamanıza SEO Dopingi yazımızda bahsetmiştik, uygulamanızın İnternette görünür olması için SEO çalışması yapmanız büyük fayda sağlar.

Google bir uygulamanın arama sonuçlarıyla eşleşecek şekilde optimize edilmesinden başka kriterleri de göz önünde bulundurmakta. Uygulamanın Google Play’deki sıralamasını sağlayan kriterlerden yola çıkarsak; popüler, doğru çalışan, büyük ilgi görmüş ve çok sayıda geri bildirim almış uygulamalar ilk sıralarda yer bulabilir. Mobil Uygulamanız Yeterince Optimize mi? diye sorduğumuzda, aldığımız yanıt “Hayır” ise, elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederiz.

6 Yorum. Yeni Bırakın

Güzel bir yazı olmuş . Teşekkürler.

Cevapla

Her Yeniliği Sizlerle Paylaşmaya Devam Edeceğiz İlginiz İçin Teşekkürler Başarılı Günler Dileriz.

Cevapla

bu güzel paylaşım için teşekkürler

Cevapla

Takip Etmeye Devam Edin Yenilikler İle İlgili Bilgilendirmeye Devam Edeceğiz Başarılı Günler.

Cevapla

Bilgilendirmeniz için teşekkürler faydalı bi içerik kullanacağım

Cevapla

Bilgilendirmeye devam edeceğiz murat bey.

Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>