Google, NEXT 2016’da yeni makine öğrenme platformu hakkında bilgilendirdi - Net Hareket

Google, NEXT 2016’da yeni makine öğrenme platformu hakkında bilgilendirdi

googlenext2016

Google, Bulut Bilişim Konferansı NEXT 2016‘da yeni makine öğrenme (machine learning) platformunu duyurdu.

Google İcra Heyeti Başkanı Eric Schmidt‘in  tanıttığı platform,  Google’ın ve  geliştiricilerin makine öğrenmesi konusunda daha fazla iş çıkaracağını gösteriyor. Schmidt,  makine öğrenmesinin ‘sırada ne var?’ sorusunun yanıtı olduğunu belirtiyor ve konunun önemine parmak basıyor.

Bulut Makine Öğrenmesi platformu Google hizmetlerinin arkasındaki güç konumundadır. Yani fotoğraflar, yeni e-posta istemcisi, sesle arama ve çeviri gibi hizmetler Google’ın bulut tabanlı makine öğrenmesi platformundan faydalanıyor ve böylece anlamlı sonuçlar çıkıyor.

Geliştiriciler için birçok kaynak sunulmakta

Google, bu platformla kuruluşundan bu yana yaptığı büyük veri analizini daha açık ve ileri bir boyuta taşımakta. Geliştiriciler bu platformla birlikte  kendi verilerinden makine öğrenmesi yöntemleri geliştirebilmekte ve hazır modeller üzerinde çalışma yapabilmektedirler.

Geliştiricilerin Google Cloud Dataflow, Google BigQuery, Google Cloud Dataproc, Cloud Storage ve Google Cloud Datalab gibi hizmetlerden faydalanabileceklerdir.

Konuşma tanıma API’si de erişime açıldı

Next 2016’da konuşma tanıma API’sinin geliştiricilerin kullanımına açılması oldukça önemli bir nokta.

Bulut tabanlı makine öğrenmesi ve derin öğrenme yoluyla ileride  daha hızlı ve sistematik öngülerin yapılacağını tahmin edebiliriz. Zaten Google’ın başından beri farklı yöntemlerle yapmaya çalıştığı şeyde bu. Günümüzde analitik araçlarının gelişmesi ve veri miktarının artışına bağlı olarak daha geniş yelpazede sonuçlar almak mümkün.

 

Yorum yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>